کدخبر: ۱۲۸۹۷۱ لینک کوتاه

رشد موقت قیمت نفت/ برنت ۵۰ دلار

 در حالی که موجودی بنزین و مشتقات نفتی آمریکا بیش از حد انتظار افت داشته است، قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی با رشد روبرو شد تا به کاهش یک هفته‌ای خود خاتمه دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، ‌تحلیلگران هشدار دادند که با عرضه بیشتر نفت از سوی ایران، این بازیابی قیمت زیاد طول نخواهد کشید. معیار جهانی نفت برنت در طول هفته 4.5 درصد افت داشته و از ماه می تاکنون بیش از یک‌چهارم از قیمت آن کاسته شده است. 

امروز هر بشکه نفت برنت با 54 سنت افزایش به 50 دلار و 27 سنت رسید. در حالی که هر بشکه نفت آمریکا با رشد 64 سنتی، 47 دلار و 2 سنت معامله شد. 

دانیل آنگ، تحلیلگر بازار سرمایه در شرکت فیلیپ مستقر در سنگاپور اعلام داشت: «بازار با کاهش تولید نفت خام آمریکا روبروست. تولید نفت خام آمریکا به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. حتی اگر قیمت نفت خام در حال افزایش باشد، با ورود نفت ایران به بازارهای جهانی مجددا کاهش خواهد یافت. من معتقدم که حرکت نزولی برای ادامه سال بسیار محتمل‌تر باشد.»

در پی خوش‌بینی‌ها در مورد اینکه افت شدید تولید نفت آمریکا منجر به کاهش رشد عرضه اوپک خواهد شد، قیمت نفت در اولین هفته اکتبر به سرعت اوج گرفته بود. ‌بر اساس پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا در هفته اخیر، انتظار می رود که تولید نفت شیل آمریکا بیشترین کاهش خود را در ماه نوامبر ثبت کند و به روند کاهشی تولید داخلی برای هفتمین ماه متوالی ادامه دهد.

آمار منتشر شده از اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که ذخایر بنزین در هفته گذشته 2.6 میلیون بشکه کاهش داشته که فراتر از انتظار افت 1.7 میلیون بشکه‌ای تحلیلگران بوده است.

شرکت انرژی اسپکتز اعلام کرد: «ما انتظار داریم که واردات محصولات نفتی آمریکا به رشد خود ادامه دهد.»

با این حال ذخایر نفت خام آمریکا با رشد 7.6 میلیون بشکه ای به 468.56 میلیون بشکه رسید که فراتر از رشد 2.8 میلیون بشکه‌ای مورد انتظار بوده است، با این وجود این افزایش کمتر از رشد 9.4 میلیون بشکه‌ای گزارش شده توسط موسسه نفت آمریکا در روز چهارشنبه بوده است.