کدخبر: ۱۲۹۳۳۰ لینک کوتاه

تعدیل ۲۹۰۰ نفری کارکنان ایرفرانس به‌دلیل مشکلات مالی

شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی‌ال‌ام به دلیل مشکلات مالی و آنچه افزایش سود و بهره‌وری اعلام شده، قصد دارد طی دو سال ۲۹۰۰ نفر از پرسنل خود را از کار برکنار کند و در این راستا زمین‌گیر کردن تعدادی هواپیما و حذف برخی از مسیرها را نیز در دستور کار قرار داده است؛ تصمیمی که خشم کارکنان این شرکت را برانگیخته است.

الهام زهره‌‌وند: شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی‌ال‌ام در راستای اجرای طرح افزایش بهره‌وری و توسعه خود در نظر دارد ۳۰۰ خلبان، ۹۰۰ نفر از مهمانداران و خدمه پرواز و هزار و ۷۰۰ نفر از پرسنل اداری خود را از کار برکنار کند. این تصمیم زمانی اتخاذ شد که مذاکرات بین سندیکاها و مدیریت این شرکت درباره نحوه اجرای این طرح به بن‌بست رسید.

با وجود این تصمیم و براساس آخرین گزارش‌ها، مدیریت ایرفرانس-کی‌ال‌ام آمادگی خود را برای ازسرگیری مذاکرات اعلام کرده بود، اما با وجود گذشت بیش از دو هفته از این تصمیم هنوز هیچ کورسوی امیدی برای تغییر وضعیت اخراج ۲۹۰۰ نفر از کارمندان این شرکت ایجاد نشده است. حتی اعتراض‌های همراه با خشونت کارکنان ایرفرانس-کی‌ال‌ام و حمله آنها به مدیران شرکت نیز باعث نشد مسئولان این شرکت از تصمیم خود برگردند.

ایرفرانس برای افزایش سود و بهره‌وری خود نه‌تنها به حذف مشاغل بلکه به متوقف کردن فعالیت تعدادی از پروازهای طولانی و از سرویس خارج کردن شماری از هواپیماهای خود روی آورده است. بنابر جدول اعلام‌شده برای اجرای طرح تا سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۴ فروند از ۱۰۷ فروند هواپیمای موجود در ناوگان ایرفرانس از سرویس خارج خواهد شد. همچنین از تعداد پروازهای ۲۲ مسیر این شرکت کاسته خواهد شد و در نهایت تا سال ۲۰۱۷، فعالیت پنج خط این کمپانی در هند و جنوب‌شرق آسیا متوقف خواهد شد. در این طرح همچنین پروژه‌های سرمایه‌گذاری‌ای که در دستور کار این شرکت است، به تعویق افتاده‌اند.

الکساندر دوژونیاک، مدیرعامل گروه ایرفرانس-کی‌ال‌ام در بیان دلیل اجرای این طرح گفته است: هدف از اجرای این برنامه تجدید ساختار رسیدن به سود عملیاتی معادل ۷۴۰ میلیون یورو تا سال ۲۰۱۷ گزارش شده است.

وی در آخرین اظهارنظر درباره نحوه اجرای طرح این ایرلاین اعلام کرده است: در راستای اجرای برنامه تعدیل نیروی کار در این شرکت هواپیمایی حدود هزار پست از ۲۹۰۰ پست پیش‌بینی‌شده در این برنامه در سال ۲۰۱۶ حذف خواهد شد.

به گفته وی اجرای قسمت دیگر این طرح برای سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی شده است. وی همچنین تاکید کرده است، درهای مذاکره در این زمینه همچنان باز است.

با انتشار خبر حذف ۲۹۰۰ نفر از نیروی کار شرکت هواپیمایی ایرفرانس طی دو سال آینده در راستای اجرای یک برنامه تجدیدساختار، صدها تن از کارکنان این شرکت هواپیمایی به نشانه اعتراض به جلسه کمیته مرکزی شرکت در فرودگاه شارل دوگل پاریس هجوم بردند و عده‌ای از مسئولان رده‌بالای این کمپانی را مورد برخورد فیزیکی قرار دادند.

زاویه بروزتا، مدیر منابع انسانی از جمله کسانی بود که مورد حمله قرار گرفت و با پیراهنی پاره مجبور به فرار از صحنه درگیری شد. شرکت ایرفرانس بلافاصله و در واکنش به این تعرضات اعلام کرد علیه افراد مهاجم شکایت خواهد کرد. این نحوه اعتراض به قدری شوک‌آور بود که فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه با غیرقابل قبول خواندن حادثه روز پنجم اکتبر نسبت به تاثیر سوء تصاویر ثبت‌شده بر چهره فرانسه در خارج از مرزهای این کشور ابراز نگرانی کرد. در جریان این اعتراضات 5 کارمند ایرفرانس بازداشت شدند.

حذف تعداد ۲۹۰۰ شغل از ایرفرانس دلیل اصلی اعتراض بسیار جدی کارکنان بود، اما دلایل دیگری نیز موجب نارضایتی این کارکنان شده است. کورو ملباسن، کارمند ایرفرانس در این باره به یورونیوز گفته است: اضافه‌حقوق بسیار کمی داریم و شغل و فعالیت ما به رسمیت شناخته نمی‌شود. تقاضای ما این است که آقای دوژونیاک، مدیرعامل، شرکت را ترک کند. از زمانی که وی اینجاست، آزار زیادی به ما رسانده و هیچ منفعتی هم نداشته. او تنها برای دفاع از منافع سهامداران به ایرفرانس آمده است. وی به وضعیت کارکنان رسیدگی نمی‌کند.

کارمند دیگر ایرفرانس نیز در واکنش به اعلام اخراج ۲۹۰۰ نفر تاکید دارد: از ما می‌خواهند بیشتر کار کنیم. پیش از این با اجرای برنامه قبلی از همه نیروی خود استفاده کردیم. کار بیشتری کردیم، اما حقوقمان اندکی کاهش یافت. اکنون از ما می‌خواهند که بازهم بیشتر کار کنیم. با این رویه از بین می‌رویم. حالا هم که می‌گویند می‌خواهند تعدادی را اخراج کنند.