کدخبر: ۱۲۹۳۶۱ لینک کوتاه

در تحلیلی از وضعیت صنعت انبوه‌ سازی بررسی شد:

ورود شاخص انبوه‌ سازی به فاز افزایشی؟

شاخص گروه انبوه سازی از ابتدای سال تا کنون، بیش از ۱۱ درصد افت را تجربه کرده است. این درحالی است که بازدهی شاخص کل بازار سرمایه حدود یک درصد رشد را از ابتدای سال به ثبت رسانده است.

به گزارش اقتصادنیوز، گروه انبوه‌سازی حدود 1.15درصد ارزش کل بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است. شاخص این گروه از ابتدای سال تا کنون، بیش از 11 درصد افت را تجربه کرده است. این درحالی است که بازدهی شاخص کل بازار سرمایه حدود یک درصد رشد را از ابتدای سال به ثبت رسانده است.

محمد مهدی عشریه تحلیلگر تکنیکال مشاور سرمایه گذاری راهنمای سرمایه گذاران در این گزارش از دیدگاه تکنیکالی شاخص این صنعت را مورد بررسی قرار داده است که در ادامه شرح این تحلیل را می خوانید.

 با ارائه بسته خروج از رکود و برآورد اکثر کارشناسان از عزم دولت به منظور رونق بخشیدن به بازار مسکن برای خروج از رکود، برآن شدیم تا تحلیلی از وضعیت فعلی شاخص این گروه ارائه دهیم.

حرکت زیگزاگ شاخص صنعت انبوه‌سازی با خطوط قرمز در نمودار زیر نشان داده شده است. همانطور که نشان داده شده، احتمال تشکیل الگوی مثلث افزایشی، در نمودار شاخص این گروه، افزون گردیده است.

 در حال حاضر به انتهای مثلث مذکور و همچنین ضلع بالای مثلث (مقاومت بلند مدت شاخص صنعت) نزدیک شده‌ایم.

درصورت شکسته شدن مقاومت 750 واحدی، شاهد افزایش تقاضا در گروه انبوه‌سازی خواهیم بود. این در حالی است که شاخص صنعت، در 4 روز اخیر، مقاومت بسیاری در عبور از این محدوده، از خود نشان داده است.

یافته‌های این تحلیل نشان می دهد که عدم شکست این محدوده، افت شاخص تا محدوده 685 واحدی را به عنوان حمایت اصلی، محتمل می‌سازد.

در صورت شکست مقاومت 750 واحدی، شاخص گروه، سه هدف را در پیش رو خواهد داشت که با خطوط نارنجی رنگ مشخص گردیده است. این اهداف حدودا عبارتند از: 935 واحد، 1050 واحد و 1200 واحد.

 لذا شکست محدوده 750 واحدی برای شاخص گروه انبوه‌سازی، نوید ورود به روند جدید افزایشی خواهد بود.