کدخبر: ۱۲۹۸۶۶ لینک کوتاه

دلیل رفتار محتاطانه «جانت یلن» چیست؟

دلایل سه‌گانه فدرال‌رزرو برای پایین نگه داشتن نرخ بهره

نرخ بهره بانکی در آمریکا از زمان رکود بزرگ تاکنون پایین نگه‌داشته شده اما مدتهاست که گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش این نرخ از رقم تاریخی نزدیک صفر ادامه دارد؛ با این‌حال آنچه که مسلم است، فدرال‌رزرو در تصمیم خود بسیار محتاط شده و نمی‌خواهد با تصمیم عجولانه خود ضربه سهمگینی به اقتصاد ایالات متحده‌ای وارد کند که به تازگی از زیر بحران کمر راست کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، از زمان وقوع بحران بزرگ مالی جهان در سال 2008، فدرال‌رزرو آمریکا نرخ پایه بهره بانکی را در پایین‌ترین سطح ممکن یعنی نزدیک صفر درصد نگه داشته است. اما اقتصاددانان معتقدند که دوره نرخ بهره صفر درصد کم‌کم رو به زوال است اما این اتفاق منوط به این است که اقتصاد آمریکا نشانه‌هایی از بهبود را بروز دهد که تاکنون این امر مسجل نشده است.

به‌گزارش کریستین‌ساینس مانیتور، گمانه‌زنی‌ها درباره تاریخ احتمالی افزایش نرخ بهره بانکی ازسوی فدرال‌رزرو همچنان بحث داغ تحلیلگران و اقتصاددانان جهان است و این درحالی است که حتی برخی پا را از این هم فراتر نهاده و پیشنهاد نرخ بهره منفی را نیز ارائه کرده‌اند؛ اما دلایلی را که فدرال‌رزرو همچنان برای افزایش نرخ بهره مردد است را می‌توان این‌گونه برشمرد:

اقتصاد آمریکا همچنان به محرک پولی نیازمند است
فدرال‌رزرو تاکنون نسبت به رشد کلی اقتصاد و افزایش نرخ اشتغال از ابتدای سال 2015 مطمئن بود به‌طوری‌که به وضوح می‌شد اشتیاق «جانت یلن»، رییس فدرال‌رزرو را برای افزایش نرخ بهره مشاهده کرد. اما از آن زمان تاکنون، وضعیت اقتصادی آمریکا تقریبا راکد مانده است. این درحالی است که فدرال‌رزرو همچنان برای آینده نزدیک یک رشد پایدار را پیش‌بینی می‌کند و این همان رشدی است که می‌تواند زمینه‌ساز افزایش نرخ بهره بانکی شود. اما فعلا که خبری از این اتفاق نیست. اقتصاد آمریکا همچنان نیازمند تزریق نقدینگی است که ازسوی بانک مرکزی تامین می‌شود.

این نقدینگی و محرک پولی برای جریان «مین استریت» (Main Street) یا نماد منافع صاحبان موسسات و بنگاه‌های کوچک، بسیار مهم است. استقراض ارزان‌تر به منزله این است که مصرف‌کننده حتی در زمان‌های سخت هم براحتی می‌تواند هزینه کند. برای صاحبان کسب و کار نیز این محرک‌ها به‌منزله شرایط مساعد برای توسعه کسب و کار و استخدام کارگران جدید است. اما وقتی که در نهایت، نرخ‌های بهره شروع به افزایش کند، استقراض گران‌تر شده و در پاره‌ای موارد می‌تواند رشد شغل را محدود کند.

اشتغال کامل همچنان محقق نشده است
آمریکا رفته‌رفته درحال نزدیک شدن به اشتغال کامل است اما همچنان به این مرحله نرسیده است. اما چیزی که فدرال‌رزرو منتظر آن است تا بتواند با اتکا به آن نرخ بهره را افزایش دهد، رسیدن به نرخ بیکاری کمتر از پنج درصد است. هم‌اکنون، نرخ بیکاری حدود 0.1 درصد بالاتر از این رقم است و وقتی این نرخ کاهش یابد، بازار کار نیز تقویت خواهد شد که این مساله به افزایش قیمت‌ها و همین‌طور دستمزدها می‌انجامد. این عوامل، همراه با عوامل دیگر در نهایت تورم را افزایش داده و شرایط را برای افزایش نرخ بهره فراهم می‌آورند. ازسوی دیگر، اشتغال کامل تنها زمانی محقق می‌شود که افراد جویای کار بالاخره موفق به اخذ شغل شوند.

مخارج داخلی کاهش یافته است
مخارج داخلی مصرف‌کننده شریان حیاتی اقتصاد آمریکاست به‌خصوص حالا که اقتصاد این کشور در حال حرکت به سمت بهبود است. اما هم‌اکنون، هزینه داخلی در این کشور درحال کاهش است که این مساله به‌شدت سربار رشد اقتصادی شده است. کاهش هزینه مصرف‌کننده داخلی، از یک جنبه خوب است زیرا می‌تواند به کاهش کسری بودجه کمک کند. اما این اتفاق از سوی دیگر، نشان می‌دهد که مردم آمریکا روز به روز بیشتر با حقیقت اقتصادی کشورشان آشنا می‌شوند و رنج‌های ناشی از رکود را احساس می‌کنند. یارانه حمل و نقل، کمک‌هزینه حمایت از خانوار و بودجه پارک‌های ملی، نخستین هزینه‌هایی هستند که دولت آنها را قطع خواهد کرد. علاوه‌بر اینها، هزینه‌های پرداخت شده برای برنامه‌های ملی از سال 2010 رو به کاهش است و تا سال 2023 به کمترین سطح 50 سال اخیر خود خواهد رسید. همچنین، کسری بودجه ایالات متحده در سال 2009 به اوج رسید و به 10 درصد حجم کلی اقتصاد آمریکا افزایش یافت. از آن زمان تاکنون، این کسری بودجه هرسال کاهش یافته است اما اگر کسری بودجه آمریکا دوباره شروع به افزایش کند، این اتفاق احتمالا اینبار ناشی از افزایش نرخ بهره خواهد بود.