کدخبر: ۱۳۱۲۵۳ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

مواضع جدید زنگنه در قبال نفت ارزان/ایران از نفت ارزان خوشحال نیست

صحبت‌های جدید وزیر نفت نشان از مواضع وی در قبال نفت ارزان دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، از زمانی که قیمت نفت به پایین‌ترین میزان خود رسید، وزیر نفت اظهارنظرهای مختلفی را ارائه کرد که همگی دال بر این بود که ایران از کاهش قیمت نفت ضرری نمی‌کند. موضع زنگنه که همیشه موافق بازگشت دوباره ایران به بازار نفت بوده است، حتی در وضعیت کاهش قیمت نفت نیز پابرجا مانده است.

پیش از این بارها صحبت‌هایی از قول زنگنه بیان شده بود که نشان از ادامه فعالیت‌های ایران در شرایط کاهش قیمت نفت داشت. وی بارها این نکته را مطرح کرده بود که ایران نگران پایین آمدن بیشتر قیمت نفت نیست چرا که فعالیت‌های خود را بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده،‌ صورت می‌دهد.

وی حتی در یک مقطع اعلام کرده بود که ایران باعث کاهش قیمت در بازار نخواهد شد. هرچند که کمی قبل‌تر برخی کارشناسان عنوان می‌کردند که بازگشت ایران و برخی دیگر از کشورها به اوپک،‌ مساله تنش در مازاد عرضه را سبب می‌شود و همین مساله سبب کاهش دوباره قیمت‌ها می‌شود.

با این حال، بیژن زنگنه معتقد است که ایران قیمت‌ها را هدف نگرفته است و هر کاری که می‌کند، برای گرفتن سهم دوباره خود از بازار است.

بسیاری کارشناسان بر این باورند که ایران و برخی دیگر از کشورها مانند اندونزی و آنهایی که از بازار اوپک بازمانده‌اند می‌توانند تنش مازاد یک میلیون بشکه‌ای عرضه در بازار اوپک را دامن بزنند؛ مساله‌ای که زنگنه چندان اعتقادی به آن ندارد. وی بارها اعلام کرده است که کشورهایی باید نگران باشند که تاکنون سهم ایران را از این بازار در اختیار داشته‌اند.

صحبت‌های پیشین زنگنه سبب شده بود تا برخی گمان برند که ایران از نفت ارزان حمایت می‌کند. این گمانه‌زنی نزدیک به واقعیت در شرایطی است که ایران به دلیل پایین بودن هزینه تمام شده تولید، ضررهای کمتری از کاهش قیمت نفت متحمل شده است. با این حال، زنگنه اخیرا در صحبت‌های تازه‌ای این مساله را به کلی رد کرده است.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران طرفدار قیمت‌های پائین نفت نیست، عنوان کرده است که «حتی در صورت سقوط قیمت نفت به بشکه‌ای ۳۰ دلار هم افزایش تولید و صادرات نفت ایران در پساتحریم متوقف نمی‌شود. قطعا از نفت بشکه‌ای ۲۰ یا ۳۰ دلار خوشمان نمی آید. جمهوری اسلامی ایران سهم خود را در بازار نفت را به هیچ کشوری واگذار نخواهد کرد.» آن‌طور که مهر از صحبت‌های زنگنه گزارش داده، وی این مساله را نیز مطرح کرده است که «ایران نگران کاهش قیمت نفت نیست و کشورهایی که در غیاب ایران تولید خود را افزایش داده‌اند، باید نگران باشند.»