کدخبر: ۱۳۱۷۰۴ لینک کوتاه

بازارهای جهانی به روایت نمودار

افت لیر، صعود رینگیت و سقوط سهام معدنکاران

به دنبال پنج روز روند صعودی، سهام جهانی برای دومین جلسه با افت مواجه شد. این در حالی است که شمارش معکوس برای نشست ۱۵ و ۱۶ دسامبر فدرال رزرو آغاز شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، جانت یلن روز گذشته در نامه‌ای از سیاست افزایش نرخ بهره به صورت تدریجی، دفاع کرد. احتمالات برای افزایش نرخ بهره در ماه آینده از 36 درصد در ماه گذشته به 74 درصد افزایش پیدا کرده است. افزایش احتمال بالارفتن نرخ بهره باعث فشار روی قیمت کالاهای اساسی و تقویت دلاری شده که به نزدیکی بالاترین سطح 10 سال اخیر خود در برابر دیگر ارزها رسیده است. 
بعد از انهدام جت روسی در مرز سوریه-ترکیه،‌ لیره با سقوط مواجه شد. دولت ترکیه اعلام کرد که جنگنده روسی حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود. شاخص میچکس روسیه 1.9 درصد افت کرد که بیشترین افت در دو ماه اخیر بوده است. روابط بین ترکیه و روسیه بر سر حضور نظامی روسیه در سوریه تیره و تار شده است. ترکیه از شورشیان سوری حمایت کرده است. لیره در سال جاری با افت 19 درصدی بین واحدهای پولی کشورهای در حال توسعه از لحاظ بدترین عملکرد رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.
سهام شرکت‌های استخراج معادن آینده‌ای ندارند. در معاملات لندن، سهام شرکت بی‌اچ‌پی به پایین‌ترین سطح هفت ساله خود رسید. بزرگترین شرکت معدنکار دنیا با افت درجه اعتباری خود در دوازده ماه آینده مواجه شده است. موسسه استاندارد اند پورز اعلام کرد،‌ این اقدام به عکس‌العمل بی‌اچ‌پی به سقوط قیمت نفت و سنگ‌آهن بستگی دارد. شاخص صنعت و معدن جهانی بلومبرگ، (نشانگر 81 سهم) به شدت وابسته به قیمت کالا به ویژه فلزات اصلی خواهد بود. در پی افت تقاضای چین، بزرگترین مصرف‌کننده کالای دنیا، شاخص 6 فلز صنعتی بورس فلزات لندن به پایین‌ترین سطح خود از سال 2009 رسیده است.
در جریان معاملات امروز، رینگیت مالزی بهترین عملکرد را در بین ارزهای بازارهای در حال ظهور از آن خود کرد این در حالی بود که قیمت نفت برای دومین روز متوالی با رشد مواجه شد.. قیمت نفت بعد از تمایل عربستان به تثبیت بازار تقویت شد. در میان کندی اقتصاد چین، افت قیمت نفت و چشم‌انداز افزایش نرخ بهره آمریکا، رینگیت یکی از بدترین عملکردهای ارزهای بازار درحال ظهور در سال 2015 را به خود اختصاص داده است.