کدخبر: ۱۳۲۶۷۷ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

بارش برف چه تاثیری در بازار کالاهای اساسی داشته است؟

آیا بارش برف در روزهای اخیر تاثیری بر قیمت و موجودی محصولات بازارهای خرده فروشی داشته است؟

فائزه برمخ‌شاد: پس از بارش برف اخیر، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی اعلام کرد: بارش برف و مسدود شدن راه های ارتباطی موجب افزایش قیمت مرغ شده است.

محمد یوسفی به ایلنا گفت: قیمت هر کیلو مرغ در میادین عرضه این محصول با افزایش 200 تا 300 مواجه شده است و قیمت هرکیلو مرغ در میدان بهمن چهار هزار و900 تومان شد. قیمت این محصول در روزهای پیش، چهار هزار و 700 تومان بوده است؛البته این محصول با وجود افزایش قیمت فاصله زیادی با قیمت مورد قبول تولیدکنندگان دارد.

در همین مورد حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی فروشان در خصوص تغییرات بازار میوه در روزهای اخیر به اقتصادنیوز عنوان کرد: اگر راه‌های ارتباطی هم بسته شود ذخیره میوه در مغازه‌ها وجود دارد. با وجود بسته شدن راه‌های ارتباطی هیچ تغییری در بازار میوه به وجود نیامده‌است.

او ادامه داد: افزایش قیمت در بازار میوه با بسته شدن راه‌ها، ریزش برف و باران به وجود نمی‌آید. دلایل دیگری برای افزایش قیمت میوه وجود دارد، یکی از این دلایل بارنگی در مهر ماه بود که موجب از بین رفتن گوجه شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی فروشان خاطر نشان کرد: با نابودی گوجه‌ها ما وابسته گوجه‌های دزفول و گلخانه‌ای شدیم، از طرفی تولید جواب‌گوی حجم مصرف نیست، اما در هفته آینده گرانی در گوجه کاهش پیدا می‌کند و از دو منطقه گرمسیری گوجه وارد شهر می‌شود و در 20 روز آینده تعادل در قیمت گوجه برقرار می‌شود.

مهاجران تصریح کرد: البته در حال حاضر به دلیل آنکه خیار را به روسیه صادر می‌کنیم تا خیار جیرفت زیاد شود ما کمبود خیار داریم، هندوانه هم به لحاظ آنکه در طول سال خریداری نکردند و با قیمتی که خریداری کردند جوابگوی هزینه نبود و از طرفی کاشت هندوانه در دزفول و میناب کم بود که معلوم نیست قیمت هندوانه در شب یلدا چقدر خواهد شد.

در این میان مسیح کشاورز، دبیر انجمن وارد کنندگان برنج هم گفت: محصول برنج تاریخی ندارد که بگوییم باید به موقع به مقصد برسد و به دلیل وضعیت هوا و بسته شدن راه‌ها افزایش قیمتی نداشتیم.

کشاورز ادامه داد: به دلیل آنکه ثبت سفارشات واردات برنج به تازگی آزاد شد و از طرفی افزایش نرخ ارز و قیمت جهانی در افزایش قیمت‌ برنج تاثیرگذار بود، اما با خریدهای بعدی که در حال انجام شدن است قیمت‌ها نسبت به قبل تفاوتی نمی‌کند. شاید 100 تا 150 تومان افزایش قیمت داشته باشیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج تاکید کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت جهانی پایین آمده در نتیجه ما افزایش قیمت در محصول برنج نداریم اما مشکل ما این است که گمرگ بعد از یک سال قیمت‌های سال‌های قبل که بالا بوده را مبنای ارزش برنج در نظر می‌گیرد که تعرفه بگیرد، اگر این موضوع اصلاح نشود ممکن است باعث افزایش قیمت شود.

همچنین علی رجبی، رئیس اتحادیه لبنیات فروشان تهران به اقتصادنیوز گفت: با بسته شدن راه‌های ارتباطی خوشبختانه مشکلی در این حوزه به وجود نیامده‌است. اکثر کارخانجات ما در اطراف تهران لبنیات را تهیه می‌کنند و از شهرستان‌ها نمی‌آورند.

رجبی تصریح کرد: مرغ گوشتی از مازندران می‌آید و راه‌ ارتباطی آن با تهران زیاد است و زمانی که برف می‌آید خیلی از ماشین‌ها نمی‌توانند خودشان را به موقع برای کشتار به تهران برسانند. اما موضوع مرغ با لبنیات فرق می‌کند و محصولات لبنی ما دچار مشکل نشده‌؛ به خصوص اینکه بازار لبنیات با رکود مواجه است درگیر این مسائل نمی‌شود.