کدخبر: ۱۳۳۶۱۱ لینک کوتاه

قیمت نفت سبک ایران چند شد؟/پیش‌بینی تداوم ارزانی نفت

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با اشاره به روند نزولی قیمت نفت گفت: قیمت نفت سبک ایران به حدود ۳۲ تا ۳۳ دلار رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در روزهای افت کم‌سابقه قیمت نفت هرکدام از کارشناسان ارزیابی و پیش‌بینی‌ای از این وضعیت را مطرح می‌کنند.برخی اعتقاد به این دارند که بعد از گذشت یک دوره زمانی میان‌مدت ممکن است که کمی نفت جان بگیرد و برخی دیگر نیز معتقدند که ارزانی نفت همچنان ادامه‌دار خواهد بود.

در همین حال امروز رضا پدیدار، رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران درباره ارزیابی خود از قیمت نفت ایران گفت: کشور‌ها از ذخایر نفتی بیشتر استفاده می‌کنند و سفارش‌های جدید هم کمتر شده است. افت نرخ رشد اقتصادی چین بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت هم در کنار افزایش عرضه نفت عربستان سبب کاهش قیمت نفت شده است.

پدیدار که با رادیواقتصاد گفت‌وگو می‌کرد، با بیان اینکه نرخ شاخص نفت سبک امریکا به ۳۴ دلار و ۷۴ سنت رسیده و نفت دریای شمال ۳۶ دلار است، افزود: قیمت نفت سبک ایران به حدود ۳۲ تا ۳۳ دلار رسیده است.

وی تصریح کرد: وظایف سازمان اوپک با توجه به چالش‌های کنونی افت قیمت و مازاد عرضه نفت حساس‌تر و مهم‌تر می‌شود و باید همه کشور‌ها به اجماع مدیریت رفتار طرف‌های عرضه برسند و تصمیم واحد بگیرند تا قیمت‌ها تعدیل شود. عربستان با عرضه بازار و قیمت‌شکنی تلاش منفی می‌کند و باعث بی‌نظمی در بازار جهانی نفت شده است.

پدیدار تأکید کرد:روند کاهشی قیمت نفت ادامه دارد و مهم‌ترین دلیل آن هم مازاد عرضه بر تقاضاست. اقتصاد اروپا هم به رشد پیش‌بینی شده نرسیده و تقاضا کاهش یافته و نرخ رشد اقتصاد چین هم رقم کمتری نشان می‌دهد.