کدخبر: ۱۳۳۶۱۲ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

تداوم ریزش بورس/بازار در جدال با کف قدرتمند ۶۱هزار واحدی

بازار سرمایه در جریان معاملاتی امروز طبق روال روزهای اخیر با کاهش بازدهی مواجه بود که اظهارارت وزیر نفت مبنی بر عدم تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بر افت آن شتاب بخشید که در نهایت کاهش ۱۰۴ واحدی در کارنامه آن به ثبت رسید.

هدیه‌ لطفی:‌ بازار امروز در حالی اولین روز دی‌ماه را با کاهش آغاز کرد که همزمانی این موضوع با شروع رکود فرسایشی بازار سهام در دی‌ماه سال 92 که جرقه آغاز آن با موضوع نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و نحوه تعامل دولت با شرکت‌های پالایشی خصوص‌سازی شده بود، را در اذهان تداعی کرد؛ در آن روزها نیز نرخ خوراک و ابهامات مجلس سرآغاز افت فرسایشی بازار بود که همچنان آثار این کاهش بر بازارها قابل رویت است.

امروز نیز واکنش وزیر نفت به موضوع ابهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی مبنی بر اینکه «نرخ خوراک هیچ تغییری نمی‌کند» بر دامنه نگرانی‌های بازار سرمایه که مجموعه‌ای از نهادها و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی است، افزود به طوریکه هر چند بورس تهران در ساعات ابتدایی معاملات امروز روندی متعادل را آغاز کرد اما در نیمه معاملات و بیشتر تحت تاثیر اخبار منتشره در خصوص اظهارات وزیر نفت، شرکت‌های پتروشیمی و لیدرهای بازار با کاهش مواجه شده که به تاثیر منفی این نمادها بر شاخص کل بورس منجر شد که کاهش 0.17 درصدی شاخص و رسیدن به محدوده 61 هزار و 414 واحدی را رقم زد.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ این در حالی است که بازار همچنان کم‌رمق به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با سطح مقاومتی 61 هزار واحد درگیر است که البته طبق نظر تکنیکالیست‌ها بازار افتی در محدوده پایین تر از 61 هزارواحدی نخواهد داشت.

با این وجود روز گذشته شاخص بورس تحت تاثیرمنفی 62 واحدی کشتیرانی،28 واحدی بانک کارآفرین و 8 واحدی پتروشیمی پردیس و پالایش نفت بندرعباس به کاهش 104 واحدی ختم شد که در این میان نمادهای فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران و مخابرات ایران از افت بیشتر این نماگر کاستند.

در این روز شاخص کل هم وزن تغییر چندان محسوسی نسبت به روز گذشته نداشت و در مقابل دیگر شاخص‌های با اهمیت بورس با کاهش مواجه شدند؛ افت 104 واحدی شاخص سهام آزاد شناور، 26 واحدی شاخص بازار اول و 496 واحدی شاخص بازار دوم از جمله این کاهش‌ها بودند.

همچنین در مجموع امروزبیش از 334 میلیون برگه اوراق بهادار در 27 هزار و 504 مرتبه داد و ستد شد و ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 65 میلیارد تومان رسید.

اما فرابورس امروز را متفاوت با بورس سپری کرد؛ به طوریکه در جریان معاملات امرزو نه تنها شاخص آیفکس با رشد به کار خود پایان داد بلکه ارزش کل معاملات در مقایسه با بازار بورس با 200 درصد افزایش به حدود 2 هزار میلیارد ریال رسید.

امروز در بازارهای فرابورس ایران، 144 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 946 میلیارد ریال داد و ستد شد که 38میلیارد ریال آن مربوط به معامله 11 میلیون و 520 هزار سهم معادل 10درصد از سهام کیمیای زنجان گستران بود که برای اولین بار دربازار دوم فرابورس و با قیمت 3 هزار و 350 ریال عرضه شد.

همچنین در این روز بازار اوراق ابزارهای نوین مالی نیز معاملات سنگینی داشتند به طوریکه یک هزار میلیارد ريال از اوراق مشارکت شهرداری شیراز، 201 میلیارد ريال از اوراق اجاره مپنا و حدود 55 میلیارد ریال از اوراق اجاره رایتل معامله شد.

همچنین مبادلات 255.4 میلیارد ريالی صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان نیز نقش مهمی در رشد معاملات امروز فرابورس داشت.

در این روز آیفکس با رشد 1.5 واحدی نسبت به روز قبل به 676.32 واحد رسید و هلدینگ خاورمیانه، بانک گردشگری و ذوب آهن اصفهان بیشترین تاثیر مثبت را بر این روند داشتند.

شرکت‌های زرین معدن آسیا، قند شیروان و بانک گردشگری بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند و بیشترین افت قیمت نصیب بیمه میهن، آ س پ و روان فن‌آور شد.

خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی در روز جاری با قیمت 950 هزار و 161 ریال به پایان رسید و نرخ بازده تا سررسید این اوراق با 0.21 درصد رشد در مقایسه با دیروز معادل 25.55 درصد شد.