کدخبر: ۱۳۴۶۸۲ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از چشم‌انداز ارتباطات بانکی پساتحریم

اتصال به شبکه سوئیفت آخر کار نیست

یک کارشناس حوزه پولی و مالی با اشاره به اینکه اتصال به شبکه سوئیفت آخرین قدم برای شبکه بانکی نیست،‌ گفت: با اتصال به شبکه سوئیفت باید روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های مختلف دنیا تقویت شود و سوئیفت تنها یک وسیله ارتباطی است.

به گزارش اقتصادنیوز، به احتمال بسیار زیاد از 15 ژانویه مصادف با 25 دی‌ماه شبکه بانکی کشور به شبکه سوئیفت متصل می‌شود، شبکه‌ای که در پی تحریم‌های چند سال اخیر اتصال نظام بانکی کشور با آن قطع شد.

در زمان تحریم، نظام بانکی کشور در برخی موارد دچار عقب ماندگی شد و پیش بینی بر آن است بعد از اتصال به شبکه سوئیفت باید اقدامات دیگری انجام شود تا در بهترین سطح از امکانات شبکه سوئیفت و نظام بانکداری بین‌الملل استفاده شود.

سوئیفت که یک شبکه اتصال و مخابره اطلاعات بین بانک‌های مختلف جهان است روابط کارگزاری بانک‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد. با اعمال تحریم این شبکه بر نظام بانکی کشور در چند ماه اول آنچنان تغییری در روند فعالیت نظام بین‌المللی کشور رخ نداد، اما با قطع روابط کارگزاری بانک‌های مختلف در سطح دنیا با بانک‌های ایرانی، نظام بانکداری بین‌المللی کشور دچار اخلال شد.

با این تفاسیر اتصال به سوئیفت آخرین قدم برای شبکه نظام بانکداری نیست و باید بانک‌های کشور به دنبال ایجاد ارتباطات کارگزاری قوی و جدید با بانک‌های مطرح دنیا باشند.

در این رابطه یک کارشناس حوزه پولی و مالی با اشاره به اینکه اتصال به شبکه سوئیفت آخرین قدم نیست،‌ گفت: با اتصال به شبکه سوئیفت باید روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های مختلف دنیا تقویت شود و سوئیفت تنها یک وسیله ارتباطی است.

کاظم دوست حسینی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: سوئیفت یک شبکه بین بانکی در سطح بین‌المللی است که در آن درخواست‌های بانک‌های کارگزاری توسط کد به یک دیگر منتقل می‌شود و در عمل شبیه به یک ایمیل است.

وی ادامه داد: برخی از نرم‌افزارهای جدید متصل به سوئیفت هستند و امکان دارد که شبکه سوئیفت تا حدودی به‌روزرسانی شده باشد اما شبکه سوئیفت، امکانی نیست که بعد از رفع تحریم‌ها نیاز به آموزش یا ارتقای سیستم داخلی نظام بانکی داشته باشد.

او خاطرنشان کرد: قطع ارتباط از سوی سوئیفت آنچنان اشکالی در شبکه بین‌المللی نظام بانکداری کشور ایجاد نکرد و سیستم‌های جایگزین همچون ایمیل‌های رمزدار توانست از عهده فعالیت‌های بین بانکی با بانک‌های کارگزاری طرف همکاری از پس کار برآید.

این کارشناس حوزه پولی و مالی در رابطه با مشکل اصلی در شرایط فعلی بیان کرد: اگر رفع تحریم‌ها منجر به آن شود که روابط کارگزاری به شرایط قبل از تحریم‌ها بازگردد، جای خوشحالی دارد و از سوی دیگر باید ارتباط بین بانکی با کشورهای دیگر تقویت شود.

وی افزود: با اتصال به شبکه سوئیفت باید روابط کارگزاری با بانک‌های مختلف ایجاد شود، استفاده از خطوط اعتبارات بانک‌های خارجی، گشایش ال سی‌های مدت‌دار و ... به تجارت و کسب و کار کشور رونق بسیاری می‌دهد.