کدخبر: ۱۳۴۸۲۸ لینک کوتاه

بلومبرگ گزارش داد

پیشگامان نوآوری در ایالات متحده +جدول‌رتبه‌بندی

جاده ۱۲۸ منطقه بوستون با اختلاف اندکی نسبت به سیلیکون‌ولی در صدر رده‌بندی نوآورترین مناطق آمریکا توسط بلومبرگ قرار گرفت. این رده‌بندی نشان می‌دهد که چگونه دانشگاه‌ها می‌توانند موجب تقویت اقتصاد محلی شوند.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس رده‌بندی ارائه شده توسط بلومبرگ،‌ ماساچوست به عنوان نوآورترین ایالت آمریکا انتخاب شد و ایالت کالیفرنیا رده دوم این رده بندی را به خود اختصاص داد. واشنگتن، نیوجرسی و کنتیکت به ترتیب رده‌های سوم تا پنجم را تصاحب کردند. بر این اساس سه ایالت می‌سی‌سی‌پی،‌ ویرجینیای غربی و داکوتای جنوبی در رده‌های آخر این رده‌بندی قرار گرفتند.

فارغ التحصیلان موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) در چند دهه گذشته بیش از 400 کسب‌وکار استارت‌آپی ایجاد کرده‌اند که موجب رشد بازار و نیروی کار شده است. نریمان بهروش، اقتصاددان ارشد در ماساچوست اعلام کرد‌: «نوآوری معمولا به اشتغال‌زایی و ایجاد مشاغل حرفه‌ای منجر می‌شود. ولی مشاغل دیگر را نیز به همراه خود خواهد آورد. با افزایش نیروی کار، نیاز به آرایشگاه و تفریح هم بالا خواهد رفت و این موضوع ارتباط با دیگر بخش‌های اقتصاد را افزایش می‌دهد.»

برتری 0.03 واحدی ماساچوست نسبت به کالیفرنیا احتمالا به دلیل تجمع بیشتر شرکت‌های های‌-تک در این ایالت به جای بازار سرمایه بوده است. این موضوع بدان معناست که شرکت اپل به عنوان باارزش‌ترین شرکت دنیا نتوانسته موجب تصاحب رتبه اول برای ایالت خود شود.

داکوتای شمالی که رده چهلم این رده‌بندی را در اختیار دارد نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در یک صنعت چه بر سر یک جامعه خواهد آورد. بر اساس اظهارات بهروش، افت شدید قیمت نفت موجب فلج شدن اقتصاد این ایالت و تخریب محیط کسب‌وکار شده که در غیر این‌صورت موجب جذب شرکت‌های بیشتر از صنایع دیگر خواهد شد. با این حال ایالات انتهایی این نردبان به رشد اقتصادی ضعیف و عدم رونق اقتصادی محکوم نیستند.

بهروش افزود: «یک سری اقدامات وجود دارد که مقامات ایالتی برای جذاب‌کردن ایالت خود به منظور تحقیق و توسعه می‌توانند انجام دهند. یکی از آنها اعتبارات مالیاتی R&D (تحقیق و توسعه) خواهد بود. مقامات ایالتی اگر مناطقی را هدف قرار دهند که مزایای رقابتی دارند،‌ می‌توانند به توسعه در اطراف دانشگاه‌ها اقدام کنند.»

شاخص نوآوری بلومبرگ به تمامی ایالات آمریکا نمره‌ای از 0 تا 100 داده که این امتیازدهی در شش زمینه صورت گرفته است: شدت تحقیق و توسعه، بهره‌وری، تجمع تکنولوژی بالا، میزان علم و دانش، تکنولوژی، اشتغال ریاضی و مهندسی، دارندگان مدارک علوم پایه و مهندسی و فعالیت ثبت اختراع.

آمار در اندازه‌گیری میزان نوآوری دارای محدودیت‌هایی نیز بوده است. برای مثال، مهاجرت استعدادها بین ایالات به سختی قابل اندازه‌گیری بوده است.