کدخبر: ۱۳۴۸۵۹ لینک کوتاه

لزوم برقراری تعادل میان عشق و زندگی مالی

راهکارهای پس‌انداز برای زوج ها

هرچند برای داشتن زندگی پر از آرامش، داشتن عشق ضروری است، اما کافی نیست؛ پول نیز به اندازه خود، برای داشتن رفاه و آرامش ضروری است و زوجین باید برای داشتن یک زندگی سالم مالی، همگام با هم حرکت کنند.

محسن عارفی: عشق بسیار با ارزش است، اما برای داشتن یک زندگی آرام و بی دغدغه کافی نیست؛ برای داشتن زندگی شاد و ادامه حیات، به پول هم نیاز است. بنابراین، اگر شما و همسرتان، در مدیریت مالی موفق عمل نکنید، ممکن است دچار مشکلات جدی شوید.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که حدود 70 درصد زوجین بر سر مسایل مالی با هم جر و بحث دارند که این رقم بالاتر از مشاجرات برسر مسایل دیگر است. همچنین، نتایج مطالعه دیگری که در نشریه روابط خانوادگی (Family Relations) منتشر شده، نشان می‌دهد که مسایل مالی، مهمترین عامل اختلافات زناشویی است. بنابراین، اگر به دنبال حفظ تعادل و آرامش در روابط زناشویی خود هستید، می‌توانید این کار را از بهبود مسایل مالی خود شروع کنید.

به‌گزارش اقتصادنیوز، به نقل از پایگاه اینترنتی چیت شیت، یکی از راه‌های مقابله با مشکلات ناگهانی مالی این است که هر دو طرف، برای روز مبادا پولی پس‌انداز کنند. به محض اینکه به صورت تیمی شروع به ثروت‌آفرینی و پس‌انداز کنید، خواهید دید که چقدر از نظر مالی شرایط مناسبی پیدا خواهید کرد. در ادامه، توجه شما را به پنج روش که بر اساس آنها زوجین به راحتی می‌توانند در کنار هم پس‌انداز کنند، جلب می‌کنیم.

ایجاد بودجه خانوار
هرچند بودجه‌بندی شخصی اهمیت زیادی دارد، اما به همان اندازه، بودجه‌ریزی خانوار هم دارای اهمیت است. وقتی پول‌ها باهم قاطی می‌شود، طبیعتا مسایل مالی نیز پیچیده می‌شود بنابراین به نفعتان است که برنامه مالی شفافی داشته باشید. داشتن یک برنامه هزینه‌ای نشان می‌دهد که چه مقدار پول وارد خانه شده و چه مقدار از آن خارج می‌شود. با همسرتان بر سر سیستمی به توافق برسید که هردو با آن موافق هستید. برای این مظور می‌توانید از نرم‌افزارهای مدیریت هزینه‌ای که به همین منظور طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

استفاده از تخفیف‌های زوجین
زوج‌ها اغلب مشمول استفاده از تخفیف‌های خاص نظیر استفاده از خدمات ورزشی، تفریحی و رفاهی می‌شوند. بنابراین، سعی کنید این پیشنهادات را فراموش نکنید. به‌عنوان مثال می‌توانید در سایت‌هایی که تخفیف‌های خصای را به زوجین ارائه می‌کنند، از خدمات تفریحی و مسافرتی با قیمت مناسبی استفاده کنید. همچنین، ممکن است برخی خدمات درمانی، بیمه عمر و خرید خودرو نیز مشمول تخفیف برای زوج‌ها شوند.

مذاکرات مالی با همسر
اینکه یک برنامه بودجه‌بندی تعریف کنید و آن را به فراموشی بسپارید، کار تمام نشده؛ بلکه باید به طور مرتب، مثلا هر ماه با همسرتان جلسه بگذارید و راجع به مسایل مالی صحبت کنید. به گزارش اقتصادنیوز، نتایج یک مطالعه که ازسوی دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده نشان می‌دهد، مذاکره و ارتباط کلامی، برای اینکه زوجین بتوانند بحران‌های مالی را با موفقیت پشت‌سر گذارند، بسیار مهم و ضروری است. محققان در این مطالعه تاکید کردند که بحث و تبادل‌نظر راحت و کار تیمی می‌تواند به تحکیم روابط زوجین کمک کند.

زوجین، همچنین باید زمانی را به مذاکره بر سر مشکلات و موانع مالی اختصاص دهند. علاوه‌بر این، صحبت بر سر خرید‌های مهم نیز اهمیت زیادی دارد چرا که ممکن است با هم به توافق برسید که برای کاهش هزینه‌ها، خرید خاصی را انجام ندهید.

درمیان گذاشتن رازهای مالی
به محض اینکه یک برنامه منظم چیدید، زمانی را هم به صحبت درباره رازهای نگفته مالی خود اختصاص دهید. اگر شما هم از این رازهای نگفته دارید، باید بدانید که تنها نیستید. نتایج یک بررسی توسط شرکت بیمه Haven Life نشان می‌دهد که از هر 5 آمریکایی، یک نفر بدهی‌های خود را از همسرش پنهان می‌کند. حالا به نظر می‌رسد زمان آن رسیده که درباره هزینه‌های مخفی یا بدهی‌های خود که از همسرتان پنهان کرده‌اید، شفاف و صادق باشید. قبل از هر صحبتی در این باره، با هم توافق کنید که هیچ یک از طرفین از کوره در نرود. در طول بحث هم سعی کنید که آرامش خود را حفظ کنید تا بحث شفاف و صادقانه پیش رود. اگر مشکلی در زمینه ولخرجی دارید، می‌توانید از هم کمک بگیرید و این مشکل را از راه کار تیمی حل کنید. پیدا کردن و رفع عادت‌های بد مالی نه تنها به شما کمک می‌کند تا پول بیشتری پس‌انداز کنید، بلکه برای آینده فرزندانتان الگو می‌شود.

توافق در خرید از فروشگاه
شاید همسرتان چندین برند محبوب دارد که اگر قرار بر این باشد که هرکدام یک برند خاص را برای خود خرید کنید، جیبتان همیشه خالی خواهد بود. بنابراین، سعی کنید با هم توافق کنید تا جایی که امکان دارد از محصولاتی را خریداری کنید که عمومیت دارند و هر دو طرف بر سر برند آن توافق دارید. این یکی از راه‌های مهم برای کاهش قابل توجه در هزینه خرید از فروشگاه خواهد بود. نتایج یک نظرسنجی که ازسوی supermarket survey انجام شده نشان می‌دهد که برندهای موجود در فروشگاه‌ها، وقتی صحبت از قیمت و طعم می‌شود، به خوبی سایر برندهای رقیب خود هستند. اگر همسر شما نمی‌تواند از استفاده از برند خاصی امساک کند، با هم بر سر خرید نهایتا یک یا دو برند محبوب خود توافق کنید و سایر خریدهای خود را از محصولات غیربرند انجام دهید.