کدخبر: ۱۳۴۹۱۱ لینک کوتاه

ابزارهای سنجش تورم بانک مرکزی آمریکا تغییر می‌کند

کاهش پیش‌بینی تورمی فدرال‌رزرو

فدرال‌رزرو، ضمن کاهش چشم‌انداز تورمی خود، تصمیم دارد معیار سنجش تورم را برای پیشبرد تصمیمات پولی خود تغییر دهد.

به‌گزارش اقتصادنیوز، فدرال‌رزرو آمریکا تصمیم دارد به جای شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که ابزار گذشته این نهاد برای سنجش تورم محسوب می‌شود، از شاخص مصرف شخصی (PCE) استفاده کند.

به‌گزارش مارکت رئالیست، بین دو شاخص فوق، چند تفاوت وجود دارد. شاخص PCE، اغلب اوقات به‌روزرسانی می‌شود و موارد متعددی نظیر هزینه کارفرمایان در بخش خدمات درمانی و مبادلات کالا را دربر می‌گیرد. در مقابل، شاخص CPI، مبتنی بر آنچه که مردم از خریدهای خود می‌گویند بوده و اغلب اوقات تعدیل و به‌روزرسانی نمی‌شود. از نظر قانون کلی، شاخص CPI بر هزینه‌های خانوار تاکید دارد اما شاخص PCE بر هزینه‌های خدمات درمانی تاکید می‌کند. با این‌حال، این دو شاخص همچنان شاخص‌های بدون نقصی برای سنجش تورم محسوب نمی‌شوند.

فدرال‌رزرو همچنان پیش‌بینی تورمی خود را کاهش می‌دهد
در سپتامبر 2013، فدرال‌رزرو پیش‌بینی کرد که در سال 2015 میلادی، نرخ تورم 1.6 تا 2 درصد خواهد بود. اما در پایان سال 2015 شاهد بودیم که تورم به 0.4 رسید.

فدرال‌رزرو، در جلسه ماه دسامبر خود، پیش‌بینی خود از تورم را برای سال 2016، از 1.7 درصد به 1.6 درصد کاهش داد. افزایش ارزش دلار، بر قیمت و واردات مواد اولیه و نفت تاثیر منفی گذاشته که این مساله جلوی افزایش نرخ تورم را گرفته است. در واقع، احتمالا مادامی که دستمزدها در آمریکا افزایش نیابد، عملا شاهد افزایش چندانی در تورم نخواهیم بود. گزارش‌های جدید اشتغال حاکی از آن است که دستمزدها به آرامی درحال افزایش است.

گرچه نرخ تورم در آمریکا همچنان پایین‌تر از نرخ تورم هدف یعنی تورم دو درصدی فدرال‌رزرو است، اما این نهاد پولی معتقد است که تاثیر دلار قدرتمند و نفت ارزان، موقتی است. البته، نباید فراموش کرد که اگر اقتصاد چین با مشکل مواجه شود احتمالا تورم همچنان بی تحرک خواهد ماند.