کدخبر: ۱۳۵۳۱۱ لینک کوتاه

۱۵ سال واردات گاز به روایت یک نمودار/رشد ۴.۲ میلیاردی واردات گاز در این مدت

آن‌طور که آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، میزان واردات گاز طبیعی در سال‌های ۷۶ تا ۹۱، رشد ۴.۲ میلیارد مترمکعبی داشته است.

سپیده اشرفی: آنچه که پیش‌بینی نهادهای بین‌المللی از نوع انرژی مصرفی در کشورهای مختلف نشان می‌دهد، گاز در سال‌ها و دهه‌های آینده به یکی از دغدغه‌های اصلی تبدیل می‌شود. درست مانند آنچه که نفت حالا در بازارهای جهانی رقم زده است.

در این میان، اتکای بیشتر ایران به ذخایر گازی اطمینانی را برای سال‌های آینده ایجاد کرده است. با این حال، آمار سال‌های 76 تا 91 مساله دیگری را نشان می‌دهد. بر اساس آمار این سال‌ها، ایران هر سال واردات گاز طبیعی خود را افزایش داده است. بر این اساس، میزان واردات گاز طبیعی از سال 76 تا 91 یک رشد 4.2 میلیارد مترمکعبی را نشان می‌دهد.

هرچند که در این بازه زمانی کاهش واردات هم در برخی مقاطع به ثبت رسیده؛ تا جایی که در سال 84، میزان واردات کاهش 700 میلیون مترمکعبی داشته است.

بیشترین میزان واردات گاز طبیعی در بازه سال‌های 76 تا 91 مربوط به سال 90 با 11.8 میلیارد مترمکعب و کمترین میزان واردات مربوط به سال 76 با 411 میلیون مترمکعب است.

برخی کارشناسان معتقدند که با افتتاح فازهای مختلف پارس جنوبی، میزان نیاز کشور به واردات گاز طبیعی در مقاطعی کاهش یافته و همین مساله سبب کاهش این میزان در برخی بازه‌های زمانی شده است.

در عین حال، وعده وزیر نفت ایران مبنی بر افتتاح از فازهای اولویت‌دار پارس جنوبی نزدیک به اجرای کامل است، چرا که فازهای 15 و 16 پارس جنوبی نیز اخیرا به تولید رسیده و حالا تنها یک قدم تا به تولید رسیدن هر پنج فاز وعده داده شده وزیر نفت باقی مانده است.