کدخبر: ۱۳۵۳۹۱ لینک کوتاه

اگر دنبال کار هستید، این‌گونه نباشید

شخصیت‌های «ناجور» فضای مجازی چه خصوصیاتی‌ دارند؟

استفاده احسن از فضای مجازی، امروز برای افراد جویای کار اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه هرگونه رفتار نسنجیده در فضای مجازی می‌تواند به قیمت از دست دادن فرصت‌های شغلی یا حتی اخراج منتهی شود.

افراد حرفه‌ای و باهوش، خوب می‌دانند که چطور از فضای مجازی، به نحو احسن و به نفع خود استفاده کنند. آنها خوب می‌دانند که حضور درست و هوشمندانه آنها در شبکه‌های اجتماعی چون توئیتر و لینکدین، تا چه‌اندازه می‌تواند در یافتن شغل، برندسازی و معرفی شخصی، تماس با افراد مهم و تاثیرگذار در حرفه‌شان، و به‌روز ماندن در مسایل روزمره، به آنها کمک کند.

با این وجود، همچنان بسیاری از افراد هم هستند که به درستی نیاموخته‌اند که چگونه فعالیت در فضای مجازی را به خدمت شغل و اهداف حرفه‌ای خود درآورند. این افراد اغلب جزو همان افرادی هستند که یا اغلب نمایه (پروفایل) آنها در لینکدین ناقص است، یا صفحه اینستاگرامشان مملو از سلفی است یا اینکه صفحه فیسبوک‌شان با جملات منفی آپدیت می‌شود.

به‌گزارش اقتصادنیوز، به‌نقل از پایگاه اینترنتی چیت‌شیت، نتایج یک نظرسنجی که توسط موسسه آفیس‌تیم از 300 مدیر منابع انسانی انجام شده، نشان می‌دهد که این گام‌های اشتباه در صفحات مجازی، می‌تواند به مخاطرات شغلی جدی منتهی شود.

رفتارهای عوامانه و زننده در فضای مجازی به‌راحتی می‌تواند افراد جویای شغل را از رقابت در این عرصه خارج کند. همچنین، انتشار نظرات منفی، مهمترین عامل بازدارنده برای افراد جوایی شغل محسوب می‌شود که پس از آن انتشار عکس‌های دارای ریسک بالا و نامربوط و داشتن نمایه (پروفایل) شخصی ناقص قرار دارند.

افراد اغلب تصور می‌کنند انتشار مطالب در فضای مجازی تنها یک تفریح بی خطر است اما در واقق, کارفرمایان اغلب در فضای مجازی به دنبال رفتارها و پیشینه داوطلب استخدام دست به جست و جو می‌زنند.

اگر شما هم می‌خواهید بدانید کدام رفتارها در فضای مجازی زننده و دارای ریسک بالایی هستند، به شما پنج ویژگی زننده در فضای مجازی را گوشزد می‌کنیم به امید اینکه شما جزو این افراد نباشید.

منتقد بدخو و بددهان
آیا شما هم از همکار یا رییستان سراسر کینه و خشم هستید؟ از شرایط سیاسی و اجتماعی به ستوه آمده‌ و شاکی هستید؟ خالی کردن خشم در فضای مجازی شاید در همان لحظه احساس خوبی بدهد اما اگر تمام پست‌های شما آکنده از حس خشم و ناراحتی باشد، از دید دیگران به عنوان فردی تندخو به نظر می‌رسید که هیچ نگرانی و اهمیتی برای اعتبار شغلی خود قایل نیست.

45 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی موسسه رابرت‌هاف شرکت کرده‌اند، پیام‌های منفی و نامناسب را بزرگترین اشتباه داوطلبان استخدام در فضای مجازی می‌دانند.

جنون پست کردن سلفی
شاید وقت آن رسیده که سلفی‌بازهای قهار گوشی‌های همراه خود را غلاف کنند! ارسال سلفی‌های بیشمار از چهره‌تان باعث می‌شود که این ذهنیت به وجود آید که شما سرشار از نفس غیرقابل کنترل هستید. بخصوص اگر این سلفی‌ها ناجور باشند، ممکن است به از دست دادن شغلتان منتهی شود. همچنین، کسی که زیاد از خودش عکس سلفی منتشر می‌کند، نشان می‌دهد که او از خلا‌هایی چون شخصیت متزلزل و کمبود اعتمادبه‌نفس رنج می‌برد که داشتن این خصوصیات قطعا از شما در چشم کارفرما، یک سوپراستار نمی‌سازد.

«پاملا راتلج»، استاد دانشگاه در مجله روانشناسی psychology Today می‌نویسد: غرق شدن در تب سلفی، یکی از خصوصیات عینی جوانانی است که از کمبود اعتمادبه‌نفس و حس خودبینی رنج می‌برند که این مساله آنها را قربانی اتفاقات دیگری می‌کند.

دادن اطلاعات شخصی زیاد راجع به خود
بنظر شما، تا چه میزان انتشار اطلاعات شخصی و محرمانه در فضای مجازی زیاده‌روی محسوب می‌شود؟ این خط همیشه مشخص و ثابت نیست اما یک مساله کاملا واضح است: اگر انتشار مطلبی منجر به این شود که رییس یا کارفرمای احتمالی شما برایش سوال پیش بیاید یا درباره آینده شغلی شما دچار تردید شود، از انتشار آن اجتناب کنید.

اگر نگران هستید که کارمندان، رییس و کارفرمای شما نسبت به فعالیت‌های شما حساس می‌شوند، سعی کنید نمایه خود را از حالت عمومی (public)، به حالت خصوصی (private) در آورید. از همه مهمتر و مفیدتر این است که کمتر چیزهایی که اهمیت ندارد دیگران راجع به آن بدانند را در بوق و کرنا کنید.

کسانی که تعداد دوستان و فالوئر‌های خود را دائما می‌شمارند
سعی کنید جزو آن دسته از افرادی نباشید که دائما درحال شمردن دوستان و دنبال‌کنندگان خود در صفحات مجازی هستند. در عوض، به‌جای اینکه تمرکز خود را روی کمیّت بگذارید، سعی کنید به کیفیت ارتباطات خود در فضای مجازی اهمیت بدهید. اگر بسیاری از افراد مرتبط با شما در فضای مجازی، پیوند و رابطه سستی با شما داشته باشند، شاید راحت بتوانید شغلی پیدا کنید اما گذشتن از خوان مصاحبه شغلی بسیار دشوار خواهد بود. این واقعیت را محققان دانشگاه‌های تگزاس، آستین، کارنگی ملون دریافته‌اند.

داشتن شبکه ارتباطی وسیع، در عمل به‌معنای داشتن رابطه عمیق شغلی و دوستی نیست بلکه برعکس، از نظر یک کارفرما می‌تواند خصوصیت منفی محسوب شود.

افراد سهل‌انگار در شبکه‌های اجتماعی
سهل‌انگاری در فضای مجازی یک بازی دو سر باخت است. 17 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌های موسسه آفیس‌تیم می‌گویند: انتشار نادر مطلب، داشتن نمایه ناقص یا حتی نداشتن هیچ اکانتی در فضای مجازی مانند لینکدین، یکی از مهمترین مشکلات افراد جویای کار محسوب می‌شود. این احمال‌کاری، در دنیای امروز کسب و کار هیچ سودی برای آنها به دنبال ندارد چراکه نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از نیمی از کارفرمایان و مدیران استخدامی، در جست و جو به دنبال کاندیداهای احتمالی خود، به فضای مجازی و شبکه‌هایی چون لینکدین، فیسبوک و توئیتر سرک می‌کشند.