کدخبر: ۱۳۵۵۵۶ لینک کوتاه

هر کدام از وزارتخانه‌ها چه سهمی از بودجه عمومی دولت دارند؟+جدول

بودجه عمومی دولت ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. اما سهم ۱۸ وزارتخانه دولتی از این رقم به چه میزان است و کدام وزارتخانه‌ها بیشترین و کدام کمترین بودجه را دریافت می‌کنند؟

مرضیه محمودی: بودجه وزارت آموزش و پرورش با 28 هزار و 540 میلیارد تومان بیشترین رقم در میان 18 وزارتخانه دولتی است. بودجه‌ای که در لایحه سال 95 در مقایسه با بودجه مصوب سال جاری 21 درصد هم رشد داشته است.

بعد از این وزارتخانه به ترتیب وزارتخانه‌های تعاون، بهداشت و درمان، وزارت اطلاعات و دفاع بیشترین بودجه را درخواست داده‌اند که ارقام بودجه این چهار وزارتخانه به ترتیب 21 هزار و 531 میلیارد، شش هزار و 43 میلیارد، سه هزار و دو میلیارد و 776 میلیارد تومان بوده است.

در مقابل چهار وزارتخانه نفت، ارتبازات و فناوری اطلاعات، راه و شهرسازی و وزارت اقتصاد وزارتخانه‌هایی هستند که کمترین میزان بودجه به آنها تعلق می‌گیرد. بودجه پیشنهادی این وزارتخانه‌ها به ترتیب 11، 47، 89 و 95 میلیارد تومان است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس گزارش لایحه بودجه از میان وزارتخانه‌ها بیشترین افزایش بودجه در سال 95 نسبت به سال 94 مربوط به سه وزارتخانه نیرو، دادگستری و ورزش و جوانان بوده که به بودجه پیشنهادی آنها به ترتیب 56.7، 56.1 و 54 درصد افزایش یافته است. اما کمترین افزایش بودجه هم مربوط به وزارت کشور است که بودجه آن نه‌تنها افزایش نیافته که کاهش 1.4 درصدی هم داشته است.

این در حالی است که بودجه این وزارتخانه در سال 94 در مقایسه با سال 93 حدود 131.8 درصد افزایش یافته بوده و از 88 میلیارد به 204 میلیارد تومان افزایش یافته بود اما در لایحه بودجه سال 95 پیشنهاد شده این بودجه با اندکی کاهش به 201 میلیارد تومان برسد. بودجه وزارت بهداشت و درمان هم تنها 3.6 درصد قرار است افزایش پیدا کند. بودجه وزارت امور خارجه هم 7.3 درصد اضافه خواهد شد.