کدخبر: ۱۳۵۵۷۵ لینک کوتاه

یک فعال بازار در گفت‌وگو با اقتصادنیوز مطرح کرد

ورود نمایندگی‌‌ تولیدکنندگان سرشناس دیجیتال پس از اجرای برجام

یک فعال بازار دیجیتال معتقد است: عملیاتی شدن برجام می‌تواند در زمینه گسترش نمایندگی‌ها و شرکت‌های دیجیتال در کشور تاثیرات مثبتی داشته باشد؛ چرا که با این‌کار می‌توان خدمات بهتر ارائه کرد.

افشار فروتن‌لاریجانی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: اگر شرایط برای ورود و فعالیت شرکت‌های اصلی و مادر حوزه دیجیتال به کشور فراهم شود و کالاهایی از قبیل تلفن‌های همراه به صورت مستقیم توسط نمایندگی اصلی‌شان عرضه شود، طبیعتاً اثرات مثبتی خواهد داشت که در آینده باید شاهد تاثیرات مثبت آن باشیم.

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت و گوشی گفت: تاکنون نمایندگی‌ها و شرکت‌های بسیاری به دلیل وجود تحریم‌ها نتوانسته‌اند به بازار کشور ما ورود پیدا کنند در حالی‌که هم‌اکنون با برداشته شدن تحریم‌ها و وجود جذابیت بسیار در بازار کشور برای ورود و فعالیت پررنگ‌تر در بازار ما تلاش می‌کنند و به طور یقین در آن شرایط، در فضای رقابتی با سایر برندها و نمایندگی‌ها که در این زمینه فعالیت می‌کنند، قرار می‌گیرند.  

فروتن‌لاریجانی خاطرنشان کرد: عملیاتی شدن برجام حتی در زمینه تولید تلفن‌های همراه در داخل کشور نیز می‌تواند موثر واقع شود، و امیدواریم که با ورود نمایندگی‌ها و شرکت‌های اصلی به کشور بستر تولید برای این کار در کشور فراهم شود.

آثار لغو تحریم‌ها بر قیمت‌ها در بازار دیجیتال
این فعال بازار در خصوص قیمت‌ها در بازار دیجیتال به اقتصادنیوز گفت: دو عامل بر تعیین قیمت‌ها در این بازار دست دارد، یکی کوتاه شدن دست واسطه‌ها در زمینه کالاهای وارداتی است که باعث کاهش قیمت می‌شود. دومی،‌ کاهش هزینه‌های سربار است: نرخ تعرفه واردات گوشی‌های همراه، مالیات و هزینه گمرکی که به آن اختصاص پیدا می‌کند.

او ادامه داد: به هرحال با عملیاتی شدن برجام و ورود نمایندگی‌های اصلی به بازار کشور، دست یک‌سری از واسطه‌ها و مراکزی که در این میان حکم واسطه را داشته‌اند کوتاه می‌‌شود که قطعا این روند می‌تواند در قیمت کالاها موثر واقع شود.

فروتن‌لاریجانی با بیان اینکه نرخ ارز نیز، در قیمت گوشی‌ها بسیار تاثیرگذار است، اظهار کرد: به نظرم با عملیاتی شدن برجام، نرخ ارز کاهش یا تثبیت پیدا می‌کند و از آنجا که واردات کالاهای دیجیتال با نرخ ارز آزاد صورت می‌گیرد، این مساله می‌تواند در کاهش قیمت‌‌ها تاثیر بگذارد.

او ادامه داد: اگر همه این موارد اتفاق بیفتد، قطعا شرایط بهتری برای تلفن‌های همراه چه از نظر قیمت و چه از نظر ارائه خدمات از سمت نمایندگی‌ها به عموم را خواهیم داشت.