کدخبر: ۱۳۵۶۲۴ لینک کوتاه

روحانی در همایش «اجرای برجام؛ فصل نو در اقتصاد ایران»:

تحریم رفت؛ راه توسعه را با هم طی کنیم / «بخش خصوصی رقابتی غیررانتی» وارد عمل شود

رییس جمهور در همایش «اجرای برجام؛ فصل نو در اقتصاد ایران»، رونق و شکوفایی اقتصادی را جزو مهمترین اهداف ملی جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: با تلاش همگانی و حضور جوانان در صحنه، قادریم اقتصادی نوظهور را سامان دهیم.

به گزارش اقتصادنیوز، حسن روحانی روز سه شنبه در این همایش که با حضور 1200 نفر از فعالان اقتصادي كشور برگزار شد، گفت: تحریم رفت؛ راه طولانی تا توسعه و ساختن ایران را باید با هم طی کنیم و بخش خصوصی رقابتی و غیررانتی، در این عرصه مسوولیت سنگینی دارد.

رییس جمهور با قدردانی از رهبر معظم انقلاب بخاطر هدایتها، حمایتها و اعتماد کامل به مذاکره کنندگان هسته ای  اظهارداشت: ملت ایران در خرداد 92 بر وسوسه شیطانی ناامیدی، مهر باطل زد و ما با یک تیم قوی مذاکره کننده وارد صحنه گفت و گو ها شدیم و در این میان خیلی ها می خواستند که پایان مذاکرات، موفقیت ایران نباشد و در همین ارتباط دست به توطئه کاهش قیمت نفت زدند اما به نتیجه نرسیدند.

روحانی افزود: اگر رییس تیم مذاکره کننده فردی جز دکتر ظریف بود، مذاکرات به نتیجه نمی رسید و قرار گیری دانشمند برجسته ای چون دکتر صالحی کنار وزیر خارجه، لطف الهی بود و یار سوم تیم مذاکره کننده نیز وزیر دفاع بود. تلاش این سه رکن مذاکرات، ادعاها علیه ایران را مهر پایان زد.

رییس جمهور همچنین بااشاره به اینکه امروز مساله اصلی ما رفع کامل رکود ، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال است، تصریح کرد: برجام آغاز حرکت شتابان اقتصادی در کشور است.

روحانی با اشاره به اینکه رسیدن به روز اجرای برجام ساده نبود، گفت: استکبار و صهیونیست، رقبای نااهل در منطقه و افراد افراطی در واشنگتن و نیویورک تلاش می‌کردند نگذارند این روز در تاریخ ثبت شود.

وی با اشاره به کارشکنی‌های انجام شده در مسیر مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: مخالفان توافق هسته‌ای با هواپیمای اختصاصی به وین و ژنو رفتند و گفتند قیمت نفت را پایین آورده و ایران را به زانو در می آوریم. این مخالفان در مجمع عمومی سازمان ملل حرف زدند و بمب را روی تابلو نشان داده و گفتند به ایران اعتماد نکنید.

رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه خیلی‌ها تلاش کردند وسوسه ناامیدی را در دل‌ها مستقر کنند، تصریح کرد: آنها گفتند مذاکرات با دشمن؟ خیلی‌ها گفتند هر وقت مذاکره کردیم، کلاه سر ما رفت و مذاکره ما را به جایی نمی‌رساند. برخی فلسفه بافتند و تاریخ را به استناد آوردند و گفتند مگر پرهیز از جنگ امکان‌پذیر است؟ ما راهی جز جنگ نداریم.

روحانی در ادامه تاکید کرد: اما ملت ما بر تمام این افکار و سخنان مهر باطل زد و اعلام کرد خواهان تعامل سازنده با جهان است.

وی افزود: فرازونشیب این 30 ماه بماند برای کتاب خاطرات در آینده.

روحانی با بیان اینکه امروز در آغاز مسیری دشوار قرار داریم، گفت: اقتصاد ایران همانند جوان و انسان بی‌گناهی است که 12 سال در زندان، با غل و زنجیر نابحق و نابجا نگه داشته شده است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه با تلاش‌هایی که تا امروز به انجام رسیده، زنجیرها گسسته و درهای این زندان گشوده شده است، افزود: کارسخت و دشواری از امروز آغاز شده است چرا که ما از اقتصادی که 12 سال تحرک نداشته انتظار داریم در میدان رقابت حاضر شده و با آنهایی که هیچوقت زندان و زنجیر ندیده‌اند، رقابت کند.

روحانی با بیان اینکه مطمئناً اگر همه به وظیفه خودمان عمل کنیم، این زندان برای همیشه ویران شده و آن زنجیرها به چاهی عمیق افکنده شده و در دسترس نخواهد بود، اظهار داشت: اقتصاد ایران به زودی می‌تواند به صحنه رقابت بیاید و به عنوان یک اقتصاد نوظهور در دنیای امروز در جمع باشگاه ها و لیگ اقتصادهای نوظهور حضور یابد.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز تحریم ها رفته و تا رسیدن به توسعه مسیری طولانی در پیش داریم و باید برای ساختن و آبادانی ایران عزیز همه دست در دست هم دهیم، ادامه داد: دولت به تنهایی نمی تواند در این مسیر حرکت کند بلکه برای رسیدن به توسعه باید همه آحاد ملت به صحنه بیایند.

وی با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات ناشی از تحریم ها برای بانک های کشور و برطرف شدن مسایل مربوط به بدهکاران و طلبکاران ، افزود: امروز دولت خود در سرلیست بدهکاران است در حالی که دولت بدهکار بدحساب، باید به دولت خوش حساب تبدیل شود.

روحانی یکی از برنامه‌های دولت در برنامه 5 ساله را در راستای حل مسأله بدهکاری و طلبکاری دولت با بخش خصوصی و پیمانکارها و بانکها برشمرد و خاطرنشان کرد: این معضل باید از پیش پا برداشته شود و پیش بینی‌ها واقدامات لازم برای این کار در بودجه سال 95 لحاظ شده است.

رییس جمهور با بیان اینکه کشور ما با مشکلات فراوانی از جمله مشکل زیست محیطی مواجه است که با شعار دادن و تنها دعا کردن حل نمی‌شود، اظهار داشت: خداوند دعا را زمانی مستجاب می‌کند که ما تمامی تلاشمان را بکارگرفته باشیم؛ حل مشکلات زیست محیطی در گرو اصلاح صنعت و بکار گیری سوخت استاندارد است.

روحانی با اشاره به اینکه "تا زمانی که اقتصاد در دست دولت است و بخش خصوصی رقابتی و غیررانتی نداشته باشیم، نمی‌توانیم مسایل اقتصادی را حل و فصل کنیم"، گفت: امروز درشرایطی هستیم که امکانات داخلی برای ایجاد تقاضای کافی، حرکت سریع اقتصادی و رونق اقتصادی در سال جاری و سال های نزدیک پیش روی ما با امکانات داخلی وجود ندارد و نمی‌توانیم حرکت را به وجود بیاوریم.

رییس جمهور ادامه داد: متأسفانه در سالهای آخر دهه هشتاد که بیشترین درآمد ارزی را در تاریخ ایران داشتیم میزان واردات افزایش یافت در حالی که در همین دوران اشتغال خالص ما صفر بوده است.

وی در ادامه مشکل بیکاری و تلاش برای اشتغال پایدار را مورد تاکید قرار داد و گفت: امروز یکی از بزرگترین مسایل کشور اشتغال جوانان است و ارقام بیکاری جوانان تحصیلکرده تکان دهنده است و برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری راهی جز رونق اقتصادی نیست.

روحانی اضافه کرد: اگر می‌خواهیم برای جوان بیکار اشتغال ایجاد کنیم به یک رشد اقتصادی 8 درصدی نیاز داریم و اگر بخواهیم رشد 8 درصدی داشته باشیم و تمام امکانات داخلی به میدان بیایند به سالانه حدود 50 میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی نیاز داریم و کارآفرینان و بخش خصوصی کشور باید سرمایه خارجی را جذب کند و دولت هم باید به سهم خود، سرمایه و تکنولوژی بیاورد.

وی گقت در برنامه توسعه پیش بینی کرده‌ایم که دولت در اموری مثل بهداشت و آموزش باید به جای تصدی‌گری، خرید خدمت کند زیرا مردم بهتر از دولت می‌توانند مدرسه درست کنند و دانش آموزان را آموزش دهند. در بهداشت و درمان هم باید بخش خصوصی به میدان بیاید. به غیر از این راهی نداریم دولت باید قدم به قدم از اقتصاد به نفع بخش غیردولتی عقب نشینی کند.

رییس جمهور با بیان اینکه اقتصاد همواره به بخش سیاست خارجی یارانه داده است، گفت: این دولت می خواهد کاری کند که سیاست خارجی به اقتصاد یارانه بدهد و امروز آن روزی است که تحقق پیدا کرده است. امروز شرایط را برای حمل و نقل و بیمه آماده کرده ایم و شرایط با دیروز متفاوت است. بانک‌های ما امروز می‌توانند فعال شوند و همه باید تلاش کنیم تا صادرات غیر نفتی کشور حداقل 15 درصد در سال‌های پیش رو افزایش یابد و اگر بتوان، صادرات غیرنفتی را افزایش داد، تقاضا به معنای حقیقی تحقق می یابد.

وی خاطرنشان کرد: باید تمام پروژه‌های عمرانی ناتمام ، به قیمت مناسب به بخش خصوصی واگذار شوند.

روحانی برجام را آغاز حرکت اقتصادی در کشور دانست و تصریح کرد: امروز روزی است که وظیفه سنگین کارآفرینان برای احیاء کشور و اشتغالزایی برای جوانان آغاز شده است و دولت در این مسیر حامی و در خدمت کارآفرینان خواهد بود.

در همایش «اجرای برجام؛ فصلی نو در اقتصاد ایران» که در سال اجلاس سران در حال برگزاری است، ظریف، طیب نیا، ربیعی، نعمت زاده، سیف، نهاوندیان و فریدون رییس جمهور را همراهی کردند.