کدخبر: ۱۳۵۶۵۷ لینک کوتاه

بر اساس پیش‌بینی آژانس‌ بین‌المللی انرژی

جهان در نفت غرق خواهد شد

بر اساس اظهارات یک مقام آژانس بین‌المللی انرژی، با ادامه داشتن روند نزولی قیمت‌ نفت، کندی رشد تقاضا و افزایش صادرات ایران با پایان یافتن تحریم‌ها، بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۶ احتمالا در عرضه مازاد غرق می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی با توجه به ضعف گسترش اقتصادی چین و افزایش پیش‌بینی‌ها برای عرضه خارج از اوپک، برآورد خود از میزان تقاضای جهانی نفت برای سال 2016 را کاهش داد. در حالی که عرضه غیراوپک در سال 2016 قرار است روزانه 600 هزار بشکه کاهش یابد، بازگشت ایران می‌تواند این فضای خالی را پر کند. در نتیجه، بازارهای جهانی با عرضه مازاد روزانه 1.5 میلیون بشکه در نیمه اول سال مواجه خواهند شد.

مشاور اقتصاد صنعتی آژانس بین‌المللی انرژی با اعلام اینکه قیمت‌ها کمتر از این نیز خواهد شد اضافه کرد: «در حالی که سرعت پرشدن ذخایر نفتی در نیمه دوم سال کاهش یافته و عرضه از سوی تولیدکنندگان غیر اوپک  نیز سقوط کرده است، با این حال بازار نفت در عرضه مازاد می‌تواند غرق شود.» 
در پی لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و آغاز مجدد صادرات آزاد این کشور، نفت با سقوط به پایین‌ترین سطح 12 سال اخیر خود در روز دوشنبه در معاملات لندن به زیر 28 دلار برای هر بشکه رسید. عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت دنیا روز یکشنبه مجددا خبر داد که حتی در قبال سقوط شدید قیمت نفت، حاضر به عقب نشینی از استراتژی تولید بالای خود و حفظ سهم بازار نیست.

رشد ایران
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: «با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نظیر تحریم‌های بخش نفت از 16 ژانویه و در پی توقف رشد تولید عراق، در سال جاری ایران می‌تواند خود را به عنوان تنها منبع رشد عرضه در اوپک معرفی کند.»

بر اساس گفته‌های آژانس، جمهوری اسلامی ایران در پایان سه‌ماهه نخست سال جاری قادر خواهد بود 300 هزار بشکه در روز به میزان صادرات خود بیفزاید و در میانه سال این افزایش به 600 هزار بشکه خواهد رسید. این در حالی است که مقامات نفتی ایران در نظر دارند میزان صادرات را تا میانه سال جاری 1 میلیون بشکه در روز افزایش دهند که این موضوع برای فشار بیشتر بر روی قیمت نفت کافی خواهد بود. ایران در ماه دسامبر با تولید 2.91 میلیون بشکه در روز بیشترین تولید خود را در 3 سال و نیم اخیر به ثبت رساند.

رشد تقاضای جهانی نفت در سه‌ماهه چهارم سال 2015 از نزدیک به بیشترین میزان 5 سال اخیر درسه ماهه سوم،  در میان زمستان معتدل و ضعف اقتصادی در تولیدکنندگان کالاهای اساسی، به کمترین میزان یکسال اخیر خود رسید. بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، رشد مصرف در سال جاری با افت 1.3 درصدی، از 1.7 میلیون بشکه در روز به 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش یافته و به میانگین 95.7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

عرضه اوپک
در حالی که عرضه خارج از اوپک برای اغلب سال گذشته در نوسان بوده، میزان عرضه سالانه در ماه دسامبر برای اولین بار در سه سال اخیر کاهش پیدا کرده است. پیش‌بینی افت 600 هزار بشکه‌ در روز تولیدات کشورهای غیر اوپک در سال جاری شدیدترین افت از سال 1992 خواهد بود.

در میان تولید کمتر از سوی عربستان و عراق، میزان تولید اوپک در ماه دسامبر 90 هزار بشکه در روز کم شده و به 32.28 میلیون بشکه در روز رسیده است. این میزان همچنان از میانگین تولید 31.7 میلیون بشکه‌ای در روز مورد نیاز در سال 2016 در حدود 600 هزار بشکه بیشتر است.

در حالی که عرضه اوپک به صورت بالقوه توانایی گسترش را دارد و رشد تقاضا نیز بسیار آهسته است، موجودی ذخایر نفتی در سال 2016 ممکن است با رشد 285 میلیون بشکه‌ای مواجه شود. با وجود اینکه توانایی دخیره در خشکی سخت‌تر شده است، این موضوع ممکن است موجب شود تا ذخیره نفت خام در مخازن موجود در دریا سودآور باشد.