کدخبر: ۱۳۵۸۵۸ لینک کوتاه

رشد هفتگی طلا علی‌رغم افت در آخرین روز/ هر اونس ۱۰۹۸ دلار

در پی بروز نشانه‌هایی از سوی بانک مرکزی اروپا برای اعمال محرک‌های پولی بیشتر ، فشار بر روی یورو افزایش یافته، بازار سهام صعودی شده و تقاضا برای دارایی‌های جایگزین نظیر طلا کمتر شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز،‌ در‌ آخرین روز معاملاتی هفته هر بشکه نفت برنت با رشدی 10 درصدی مواجه شد. بر همین اساس هر اونس طلا در بازارهای جهانی علی‌رغم افت 0.2 درصدی در آخرین روز معاملاتی هفته، با ثبت قیمت یکهزار و 98 دلار ، در مقایسه با هفته گذشته رشدی 0.9 درصدی را تجربه کرد.

ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنح‌شنبه اعلام کرد که چشم‌انداز رشد و تورم کند منجر به بازبینی سیاست‌های بانک مرکزی در ماه مارس خواهد شد؛ نشانه‌ای قدرتمند که خبر از تسهیل بیشتر در ماه‌های آینده می‌دهد. اظهارات دراگی منجر به بالارفتن 0.6 درصدی دلار در برابر یورو شده و بازارهای سهام اروپا را با رشد مواجه کرد.

کارستن فریتچ تحلیلگر کامرزبانک اعلام کرد: «غلبه بر سطح 1100 تا 1115 دلاری، بسیار دشوار خواهد بود. اوج‌گیری مجدد بازارهای سهام یقینا در افت قیمت طلا دخیل بوده است ولی از نظر من اگر بازار سهام مجددا سقوط کند، قیمت این فلز زرد با رشد دیگری مواجه نخواهد شد.»

با وجود این افت، طلا همچنان نسبت به هفته گذشته رشد داشته است. شمش از ریسک‌گریزی سود برده در حالی که بازار سهام و نفت خام را در این ماه با سقوط مواجه شده است،‌ هر چند تقاضای اندک در بازار فیزیکی از سوی چین و هند از رشد چشمگیر قیمت طلا جلوگیری کرده است.

با توجه به تقاضای ضعیف در چین و هند، فروشندگان در هند با قیمت‌هایی پایین‌تر مجبور به فروش طلا هستند. دارایی‌ها در بزرگترین صندوق معاملاتی طلا در روز پنج‌شنبه، بیش از 1.8 میلیون تن افزایش داد. در میان دیگر فلزات گرانبها، پلاتین و پالادیوم که به طور وسیعی در کاتالیست خودرو استفاده می‌شوند با تقاضای بیشتر کالاهای صنعتی با رشد مواجه شدند.