کدخبر: ۱۳۶۵۰۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد

وعده رشد ۱۲۹۵ مگاواتی ظرفیت تولید برق / جزئیات نیروگاه‌هایی که تا پایان ۹۴ به بهره‌برداری می‌رسد

نگاهی به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حوزه تولید برق ایران نشان از آن دارد که تا پایان زمستان ۹۴ باید ۱۲۹۵ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شود.

به گزارش اقتصادنیوز، تنها دو ماه به پایان سال باقی است و هنوز برخی وعد‌ه‌های دولت در حوزه توسعه نیروگاهی محقق نشده است. در این میان آنچه که برنامه‌ زمان‌بندی راه‌اندازی نیروگاه‌های کشور برای زمستان 94 نشان می‌دهد، طرح‌های راه‌اندازی نیروگاه‌هایی از جمله سربندر ماهشهر، صدوق یزد، بهبهان خوزستان، سیمره غرب، رودبار لرستان و چند طرح در مناطق محروم برای این مدت برنامه‌ریزی شده و بخشی از این نیروگاه‌ها باید تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.

کل ظرفیت نیروگاهی برنامه‌ریزی شده برای زمستان 94 چیزی در حدود 1295 مگاوات است که سهم بخش خصوصی از این رقم، ‌586 و سهم دولت، 324 مگاوات است. در عین حال، زمان راه‌اندازی برخی از این نیروگاه‌ها تا پایان سال 95 و برخی دیگر در سال 97 خواهد بود و تنها برخی از واحدهای مربوط به این نیروگاه‌ها برای راه‌اندازی در سال جاری برنامه‌ریزی شده است.

بر اساس آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت توانیر، مالکیت برخی از این نیروگا‌ه‌ها در اختیار دولت، برخی دیگر در اختیار بخش خصوصی و برخی نیز در قالب طرح‌های وزارت نیرو تعریف شده است. سهم دولت از توسعه ظرفیت نیروگاهی تا پایان زمستان امسال، توسعه یک واحد 324 مگاواتی مربوط به نیروگاه سربندر ماهشهر است. در عین حال، بخش خصوصی نیز توسعه یک واحد 162 مگاواتی برای نیروگاه چرخه ترکیبی صدوق یزد، یک واحد 324 مگاواتی از نیروگاه بهبهان خوزستان و برخی طرح‌های پراکنده در حوزه نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ظرفیت 100 مگاوات را برنامه‌ریزی کرده است.

در عین حال، توسعه یک واحد 160 مگاواتی از نیروگاه برق‌آبی سیمره در غرب و یک واحد 225 مگاواتی از نیروگاه رودبار لرستان در طرح‌های وزارت نیرو دیده می‌شود.

در برنامه‌های عنوان شده، شرط فعال شدن سرمایه‌گذار و تامین به موقع ارز و ریال مورد نیاز برای راه‌اندازی و عمل به وعده‌های ذکر شده نیز به میان آمده است؛ مساله‌ای که پیش از این نیز بسیاری از کارشناسان برای علت معطل ماندن طرح‌های نیروگاهی بیان می‌کردند. هرچند که با اجرایی شدن برجام، امید به همکاری با دیگر کشورها در حوزه توسعه نیروگاه و انجام سرمایه‌گذاری‌های لازم بیشتر شده است.

در جدول زیر جزئیات برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای توسعه ظرفیت نیروگاهی در زمستان 94 آمده است. ظرفیت‌های ارائه شده در این جدول مربوط به کل نیروگاه نیست و تنها مربوط به ظرفیت واحدهای برنامه‌ریزی‌ شده برای راه‌اندازی تا پایان سال جاری است.

نام نیروگاه

نوع نیروگاه

ظرفیت (مگاوات)

سربندر- ماهشهر

بخاری

324

صدوق یزد 2

چرخه ترکیبی

162

بهبهان

چرخه ترکیبی

324

نیروگاه‌های تجدیدپذیر در مناطق مختلف

-

50

تولید پراکنده و تولید همزمان برق و حرارت در مناطق مختلف

-

50

سیمره غرب

برق‌آبی

160

رودبار لرستان

برق‌آبی

225

www.mykhabar.ir

جمع: 1295