کدخبر: ۱۳۶۵۷۶ لینک کوتاه

نفت ارزان به کام ترک‌ها

تراز منفی تجارت ترکیه به حداقل رسید

سقوط قیمت جهانی نفت، باعث شد تا ترکیه، کمترین تراز منفی تجاری خود از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون را تجربه کند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، سقوط قیمت جهانی نفت‌خام، ضمن کاهش نیاز این کشور به ارزهای خارجی برای پوشش دادن خلا مبادلات تجاری خود، باعث شد تا این کشور پایین‌ترین نرخ تراز منفی تجاری خود از سال 2009 میلادی تاکنون را شاهد باشد.

به‌گزارش بلومبرگ، موسسه آمار ترکیه اعلام کرد: تراز منفی سالانه ترکیه سال گذشته بیش از یک‌چهارم کاهش یافت و به 63 میلیارد و 300 میلیون دلار رسید. بنابر اعلام کارشناسان، کاهش هزینه واردات حامل‌های انرژی، به تنهایی باعث نیمی از این بهبود بوده است.

ازسوی دیگر، کاهش ارزش پول ملی ترکیه، لیر، به تولیدکنندگان این کشور کمک کرد، گرچه این سود تحت تاثیر دو عامل خنثی شد. این دو عامل مهم شامل ادامه درگیری‌ها در سوریه که سبب از دست رفتن تعدادی از مبادی تجاری ترکیه شد و دیگری شرکای عمده تجاری این کشور می‌شوند که عمدتا جزو کشورهای صادرکننده نفت هستند.

به گفته «انور ارکان»، تحلیلگر فارکس ALB استانبول، در مجموع، ترکیه از کاهش قیمت مواد خام به‌خصوص نفت نهایت بهره را برد و کسری حساب‌های جاری خود را کاهش داده و با ورود سرمایه‌های خارجی به کشور، نیاز به تامین مالی خود را به حداقل رساند.

وی افزود: مهمترین عاملی که افزایش واردات به کشور را توجیه می‌کند، سقوط قیمت نفت خام است که به خریدارانی نظیر ترکیه منفعت رسانده درحالی‌که همین عامل، اقتصاد کشورهای صادرکننده نفت‌خام را به شدت دچار ضرر و زیان کرده است. در نتیجه سقوط میزان صادرات، بسیار جدی‌تر از کاهش صادرات بوده است.

نفت ارزان
تراز منفی تجاری ترکیه، از 8 میلیارد و 500 میلیون دلار در سال 2014، در ماه دسامبر سال 2015 به 6 میلیارد و 180 میلیون دلار کاهش یافت درحالی‌که میانگین پیش‌بینی‌های انجام گرفته ازسوی واحد مطالعات بلومبرگ، این رقم را 6 میلیارد دلار برآورد کرده بود.

همچنین، حجم واردات این کشور با 17.5 درصد کاهش، به 18 میلیارد دلار رسید درحالی‌که حجم صادرات این کشور با 11 درصد کاهش به 11 میلیارد و 800 میلیون دلار رسیده است. همچنین، هزینه انرژی ترکیه، از 54 میلیارد و 900 میلیون دلار در سال 2014، به 37 میلیارد و 800 میلیون دلار در سال 2015 کاهش یافت.

کاهش صادرات ترکیه، متاثر از افت صدور محصولات این کشور به عراق و روسیه بوده ضمن اینکه حجم صادرات این کشور به اتحادیه اروپا در سال 2015 میلادی، جمعا 44.5 درصد بوده که نسبت به سال قبل‌تر یعنی 2014، حدود یک درصد رشد داشته است.