کدخبر: ۱۳۷۷۱۲ لینک کوتاه

یک فعال بورس کالا در گفت‌وگو با اقتصادنیوز بررسی کرد:

اتصال به بازارهای جهانی از طریق بورس کالا امکانپذیر است؟

یک فعال بورس کالا گفت: بورس کالای کشور در شرایط خاصی قرار دارد و با توجه به نوع عرضه‌ کالایی که انجام می‌دهد، نمی‌توان گفت درحال حاضر اجرای برجام تاثیری بر آن گذاشته است اما قطعا بهبود وضعیت اقتصادی در این بازار اثر گذار است.

سپیده معظمی: به تازگی مدیرعامل بورس کالا در خصوص بازاریابی محصولات ایرانی در سطح جهان توسط بورس کالا خبر داده است. حال این سوال پیش می‌آید که آیا اجرای برجام تاثیری بر بورس کالای ایران داشته است؟ و با توجه به متفاوت‌ بودن استانداردهای ما با سطح جهان این مساله تاچه میزان تاثیرگذار است و آیا این طرح با موفقیت روبه‌رو می‌شود؟

حسن رضایی‌پور در این خصوص به اقتصادنیوز گفت: از آنجا که بورس کالای کشور شرایط خاصی دارد و با توجه به نوع عرضه‌ کالایی که انجام می‌دهد، نمی‌توان گفت درحال حاضر اجرای برجام تاثیری بر آن گذاشته است.

مدیرعامل کارگزاری اقتصادبیدار ادامه داد: اما متقاضیانی به خصوص در رینگ صادراتی کالاهای ما هستند که تمایل به همکاری با بورس کالا را دارند. به خصوص از زمانی که قراردادهای مشتقه ارزی در بورس کالا اعلام شود و می‌توانیم این امید را داشته باشیم که سرمایه‌گذاران خارجی با توجه به پوشش ریسکی که توسط این قراردادها می‌توانند انجام دهند، وارد بازار کالای ما شوند.

او گفت: در حال حاضر کالاهایی همانند سنگ‌آهن، قیر و احتمالا بخشی از محصولات کشاورزی مثل زعفران و پسته در رینگ صادراتی داریم که متقاضیان خارجی تمایل دارند به صورت مستقیم از بورس کالا خریداری کنند. که به نظرم اجرای برجام می‌تواند ضعف‌هایی را در این خصوص تصحیح کند.

این فعال بورس کالا  خاطرنشان کرد: یک‌سری محدودیت‌ها از جمله حساب‌های بانکی که سرمایه‌گذاران خارجی می‌خواهند در ایران داشته باشند نیز، وجود دارد و موارد دیگر که اینها مشکلاتی است که ان‌شاالله به مرور زمان حل می‌شود تا سرمایه‌گذاران خارجی بتوانند راحت‌تر خرید یا عرضه‌شان را انجام دهند.

ما با استانداردهای خودمان در بازارهای جهانی ورود می‌کنیم
رضایی‌پور در خصوص استانداردهای محصولات اظهار کرد: هرکالایی یا هر تولیدی در هر کشوری استانداردهای خاص با مشتری‌های خاص خود را دارد. در حال حاضر یکسری کالاها در بورس کالا موجود است که تولید آنها در ایران، نسبت به سایر محصولات مزیت نسبی دارد و این استانداردهای مختص ایران است.

او ادامه داد: به عنوان مثال برای تولید زعفران، قیر یا سنگ‌آهن، هم استانداردهای جهانی رعایت می‌شود و هم این استانداردها، استانداردهایی است که به واسطه کالاهای ایرانی تعیین شده، بنابراین ما نمی‌توانیم بگوییم چون استاندارد‌های محصولات‌مان مطابق استاندارد‌های جهانی نیست‌، نمی‌توانیم در بازارهای بین‌المللی شرکت داده شویم بلکه با استانداردهای خودمان می‌توانیم به بازارهای جهانی حضور پیدا کنیم.