کدخبر: ۱۳۸۴۳۷ لینک کوتاه

موسسه مودیز هشدار داد

بانک‌های عربی خلیج‌فارس زیر فشار نفت ارزان

موسسه اعتباری مودیز اعلام کرد: بانک‌های فعال در ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، زیر فشار شدید افت قیمت نفت قرار دارند که این امر سبب کاهش ذخایر دولتی خواهد شد.

به‌گزارش اقتصادنیوز، به‌نقل از خبرگزاری فرانسه، بخش خدمات سرمایه‌گذاران موسسه مودیز، روز گذشته هشدار داد: بانک‌های بانک‌های فعال در 6 کشور عضو شورای همکاری «خلیج‌فارس» (GCC)، به دنبال سقوط قیمت نفت، با چالش جدی کمبود نقدینگی مواجه هستند.

روند ادامه دار افت قیمت نفت، سبب استمرار کاهش درآمدهای نفتی شده که این امر منجر به افت ذخایر پولی دولتی در بانک‌ها شده که می‌تواند در نهایت منجر به کاهش حمایت‌های دولتی از نظام بانکی شود.

مودیز در این گزارش تصریح کرده: اراده و توان دولت‌ها در حمایت از بانک‌های GCC نقش مهمی در حفظ رشد اعتبارات، بهبود کیفیت دارایی‌های آنها و همینطور جذب ضربه‌های ناشی از نوسانات و تلاطمات بازارهای مالی جهان ایفا کرده است.

بنا بر این گزارش، افزایش شکاف میان قیمت نفت ارزان و سیاست‌های پرهزینه دولتی می‌تواند تبعات منفی اعتباری برای بانک‌های این منطقه به همراه داشته باشد. بودجه‌های ملی کشورهای عضو شورای همکاری «خلیج‌فارس» در سال 2016 میلادی، به خوبی موید کندی رشد اقتصادی این کشورها توام با کسری بودجه قابل توجه است.

این در حالی است که طی چند دهه اخیر، دولت‌های GCC، با تزریق سرمایه مستقیم، راسا اقدام به جلوگیری از ضرر و زیان سرمایه گذاران کرده بودند اما کاهش ذخایر مالی دولتها ممکن است سبب تغییر در این رویه شده و آنها سیاست‌های انتخابی را در پیش بگیرند.