کدخبر: ۱۳۸۶۱۷ لینک کوتاه

پول ملی ژاپن بزرگترین صعود هفت‌ساله را تجربه کرد

۲ پیش‌بینی متفاوت درباره مسیر آینده «ین»

پیش‌بینی کنندگان درباره ارزش برابری ارز‌های خارجی، در مورد عملکرد ین ژاپن در سال جاری اتفاق نظر ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن هستند، واحد پولی ژاپن پیش‌بینی‌ها را به چالش کشیده و در ماه فوریه بیش از 6 درصد رشد داشته است‌ که بیشترین رشد ماهانه آن از سال 2008 بوده است. با این حال، تفاوت‌هایی میان پیش‌بینی‌های تحلیلگران درباره آینده این واحد پولی وجود دارد. بانک بارکلیز به عنوان سومین شرکت بزرگ معامله‌گری ارزی دنیا پیش بینی کرد که ین در انتهای سال با رشد 16 درصدی مواجه خواهد شد و هر دلار معادل 95 ین ارزش خواهد داشت. این در حالی است که گروه گلدمن‌ساکس پیش‌بینی کرده که در 12 ماه‌ آینده ین با افتی 14 درصدی روبرو خواهد شد.

ین از هفته‌ها آشفتگی در بازارهای جهانی که ناشی از ترس از کندی رشد اقتصاد جهانی بوده‌،‌ سود برده است. با این حال، سرمایه‌گذاران تحت فشار این سوال هستند که آیا این قدرت دوامی خواهد داشت یا خیر؟ این در حالی است که بانک مرکزی ژاپن سیاست‌های محرک پولی بی‌سابقه‌ای اعمال کرده است که به طور معمول باعث تضعیف ارزش پول ملی خواهد شد.
 
ین در هفته گذشته، نزدیک به 1.2 درصد افت داشته ولی در یک ماه اخیر رشدی 6.3 درصدی را تجربه کرده است. در معاملات آخرین روز هفته هر دلار ارزشی برابر با 114 ین داشته و هر یورو نیز معادل 124.63 ین معامله شده است.
بر اساس آمار منتشر شده از کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا در روز 23 فوریه، صندوق‌های تامین سرمایه و دیگر گمانه‌زن‌ها پیشنهادات صعودی خود را روی ین به 52 هزار و 734 قرارد داد افزایش دادند که بیشترین مقدار از فوریه 2012 بوده است.

تقاضای ین
فابیان الیاسون، رئیس فروش ارزهای خارجی گروه مالی میزوهو در نیویورک اعلام کرد: «نوسانات بازارهای ارز، کالا و سهام در مقیاس جهانی در شش ماه نخست ادامه خواهد داشت، و با توجه به همه این نوسانات،‌ ین به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاران مطرح شده است. این موضوع باعث افزایش خرید ین خواهد  شد و فدرال رزرو را با نسبت دلار به ین پایین‌تری مواجه خواهد کرد.»

ارزش ین در ابتدای ماه گذشته و پس از تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی ژاپن مبنی بر اعمال نرخ بهره منفی، با افت مواجه شد. بانک مرکزی ژاپن تحریک پولی بی‌سابقه‌ای را گسترش داده که در تضاد با سیاست‌های فدرال‌رزرو بوده است. 

مارک استلی، مدیر اجرایی شرکت سرمایه‌گذاری میلینیوم اعلام کرد: «بعد از افت ارزش ین در سه سال گذشته، به نظر می‌رسد در سال جاری واحد پولی ژاپن به روند نزولی خود خاتمه دهد.»