کدخبر: ۱۳۸۶۵۰ لینک کوتاه

اقتصادنیوز از معاملات بازار سهام گزارش می‌دهد

ورود شاخص به کانال ۷۸ هزار واحدی/نماگرهای سبز بازار در فردای انتخابات

بازار سهام در نخستین روز معاملاتی هفته جاری با رشد ۳۸۸ واحدی معادل ۰.۵ درصد موفق به ورود به کانال ۷۸ هزار واحدی شد.

حدیث موسوی: شنبه هشتم اسفندماه با رشد شاخص کل، نماگر بازار در ارتفاع 77 هزار و 228 واحدی ایستاد. بازار سهام که روزهای پایانی هفته گذشته را متاثر از انتخابات جمعه 7 اسفندماه، با حالت احتیاط و تردید پشت سر گذاشته و در برخی گروه‌ها و نمادها شاهد تشکیل صف‌های فروش بود، امروز نیز به دلیل آنکه نتایج نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان به طور نهایی اعلام نشده بود، در فاز احتیاط و امید به سر برد.

به گزارش اقتصادنیوز، به این ترتیب در کلیت بازار، معاملات در حالی که روندی رو به رشد داشت، اما اغلب سهامداران اغلب سهامداران ترجیح دادند تا زمان تعیین تکلیف نهایی نتایج آرا، حضور پررنگی در معاملات بازار سهام نداشته باشند.

امروز سه نماد پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و ایران خودرو به ترتیب سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند در مقابل نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی جم و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص به جا گذاشتند.

در جریان معاملات امروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد خوزستان، صنایع شیمیایی ایران، سیمان تهران،‌ سیمان خزر، سیمان شمال، توسعه معادن روی ایران، کارتن ایران، تراکتورسازی ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو،‌ داروسازی کوثر و آهن و فولاد ارفع بازگشایی شدند. در عین حال نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع ریخته‌گری ایران، سیمان کردستان، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، نفت پاسارگاد و ذوب‌آهن اصفهان متوقف شدند.

از سوی دیگر روز جاری بلوک 99.9 درصدی شرکت مالیبل سایپا به قیمت پایه هر سهم 8491 ریال در بازار پایه فرابورس از سوی شرکت سایپا روی میز فروش گذاشته شد.

در میان صنایع بورسی گروه پالایشی‌ها امروز جزو صنایع پیشرو با صف خریدهای سنگین قرار داشت و شاخص این گروه 4.14 درصد رشد کرد. گروه خودرو، چند رشته‌ای صنعتی، بانک‌ها و فرآورده‌های نفتی نیز روز جاری به عنوان برترین صنایع بازار سهام، حجم و ارزش بالایی از معاملات را تجربه کردند.

در همین حال نماد ایران خودرو نیز با معامله 129 میلیون سهم به ارزش 46 میلیارد تومان بالاترین حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد.

به هر ترتیب در بورس تهران حدود یک میلیارد اوراق بهادار به ارزش 286 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

فرابورس ایران نیز روز جاری رشد 9 واحدی شاخص کل و ایستادن آیفکس در ارتفاع 839 واحدی را تجربه کرد. با معامله 550 میلیون اوراق بهادار در فرابورس، ارزش دادوستدها به 343 میلیارد تومان رسید از بورس تهران پیش افتاد.