کدخبر: ۱۳۸۷۹۷ لینک کوتاه

اداره آمار سوئد اعلام کرد

رشد اقتصادی سوئد ۲ برابر انتظارات قبلی

پس از اینکه بانک مرکزی سوئد به منظور دفاع از اعتبار هدف تورمی خود اقدامات تحریکی به راه انداخت، اقتصاد سوئد در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ بیش از حد انتظار رشد داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس اعلام اداره آمار سوئد،‌ اقتصاد این کشور در مقایسه با سه‌ماهه سوم 1.3 درصد رشد داشته است. پیش‌بینی تحلیلگران بلومبرگ از رشد اقتصادی سوئد 0.7 درصد بوده است. با احتساب این سه‌ماهه، میزان رشد سالانه سوئد با پیشی‌گرفتن از برآورد 3.6 درصدی به 4.5 درصد رسید. کرون (واحد پول سوئد) با 0.4 درصد تقویت مواجه شد و هر یورو معادل 9.32 کرون ارزش داشت.

روجر جفرسون،‌ اقتصاددان ارشد بانک دانسکه اعلام کرد: «همه‌چیز خوب به نظر می‌رسد. ارقام قوی بوده و این موضوع باعث بالارفتن صادرات خواهد شد، صادراتی که از زمان بهبود اقتصاد سوئد پس از بحران مالی جهانی کم فروغ ظاهر شده بود.»
بانک مرکزی سوئد با کاهش نرخ بهره به زیر صفر و اجرای برنامه خرید اوراق قرضه، محرک‌های بیشتری را برای رسیدن به هدف تورمی 2 درصدی فراهم آورده است. در میان سقوط میزان بیکاری و افزایش قیمت مسکن، سیاست‌گذاران با افزایش انتقادات مواجه هستند.
 
سرمایه‌گذاری‌های ثابت در سوئد نسبت به سه‌ماهه سوم رشدی 2 درصدی داشته در حالی که صادرات 2.9 درصد و وارادت 2 درصد رشد داشته‌اند. رشد هزینه‌های خصوصی نیز با افزایش 0.9 درصدی مواجه شده است. رشد اقتصاد برای کل سال 2015 معادل 4.1 درصد بوده است.