کدخبر: ۱۳۸۸۰۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز از معاملات بازار سهام گزارش می‌دهد:

گروه خودرو به لیدری بازار برگشت؟/بورس همچنان مستعد رشد

معاملات بازار سهام در روز جاری در حالی آغاز شد که شاخص کل با افت ۱۹۴ واحدی به رقم ۷۷ هزار و ۵۳۹ واحد رسید.

حدیث موسوی: در حالی که چند روزی است بازار سهام از روند صعودی پیشین خود فاصله گرفته، اما کار‌شناسان مسیر این بازار را در میان مدت تا بلندمدت صعودی ارزیابی می‌کنند و معتقدند، بازار سهام به واسطه چشم‌انداز روشن اقتصادی کشور در پسابرجام و بهبود شرایط صنایع مختلف متاثر از خروج از رکود اقتصاد و افزایش سطح تقاضای کل، مستعد دستیابی به سطوح بالا‌تر است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر این اساس اگرچه در کوتاه‌مدت شاهد اصلاح شاخص و عقب‌گرد آن از روند رو به رشد هستیم اما بنا به فاکتورهای بنیادین بی‌شماری این بازار پتانسیل رشد پایدار را در ذات خود نهفته دارد.

سهام گروه پالایشی‌ها در حالی طی روزهای گذشته با افزایش نسبی شاخص داد و ستد می‌شد که امروز واکنش پالایشگاه بندرعباس به شایعه افزایش سرمایه و تکذیب این خبر، منجر به کاهش قیمت این شرکت و چند شرکت هم گروه آن شد. به این ترتیب شاهد افت ۲. ۳ درصدی شاخص این گروه در روز جاری بودیم.

گروه خودرو اما با معاملات امروز به نظر می‌رسد بار دیگر به لیدری بازار برگشته است. شاخص این گروه امروز بارشد حدود ۲ درصدی روبه‌رو شد و بر‌ترین صنعت بورسی با بیشترین ارزش معاملات لقب گرفت.

در حاشیه سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران، سه تفاهم نامه با شرکت‌های سوئدی، ترکیه‌ای و هندی به امضا رسیده است. این تفاهم نامه‌ها مربوط به شرکت‌های ماموت و اسکانیا سوئد، انجمن قطعه‌سازان ایران و قطعه‌سازان ترکیه هند است.

امروز نماد سرمایه‌گذاری رنا نیز در گروه خودرو بعد از چند روز بازگشایی شد و پیش‌بینی می‌شود هفته آینده باقی نمادهای این گروه بازگشایی شوند.

در پی توقف نماد «ورنا» در تاریخ ۲۹ بهمن، این شرکت بعد از واگذاری ۶ درصد سهام ساپیا به قیمت پایه هر سهم ۳۵۰ تومان و به ارزش بیش از ۳۶۶ میلیارد تومان به سرمایه گذاری ساپیا و همچنین اصلاح صورت‌های مالی عملکرد سه ماهه، بعد از تغییر ۱۸۰ درجه‌ای و اعلام سود ۶۴۱ ریالی به جای زیان ۹ ریالی هر سهم به تابلوی معاملات بازگشت. امروز در این سهم ۱۹۱ میلیون سهم به ارزش ۵۲ میلیارد تومان دادوستد شد و این نماد بیشترین حجم و ارزش معاملات را در میان سایر نماد‌ها تجربه کرد.

دوشنبه، ۱۰ اسفندماه در حالی نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه‌گذاری رنا و مخابرات ایران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند که نمادهای پالایش نفت اصفهان، نفت و گاز پتروشیمی تامین و پالایش نفت بندرعباس با افت قیمتی خود مانع از صعود شاخص شده و بالا‌ترین تاثیر منفی را این نماگر بازار گذاشتند.

روز جاری اغلب صنایع بورسی نیز در وضعیت قرمز به سر بردند و با افت شاخص همراه شدند. در همین حال دو صنعت محصولات فلزی و خودرو نیز در میان سبزپوش بالا‌ترین رشد شاخص را در معاملات امروز تجربه کردند. نمادهای پربازدید امروز نیز به ترتیب وبملت، خودرو، بفجر، شبندر و وبصادر بودند.

در جریان مبادلات امروز بورس تهران نماد شرکت‌های کارخانجات پارس الکتریک با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۵ و شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شدند. در سمت مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان صوفیان با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۵/۱۲/۳۰ و مهرکام پارس با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۴/۱۲/۲۹ -اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۵/۱۲/۳۰ و نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۵/۰۶/۳۱ بازگشایی شدند.

در ‌‌نهایت دوشنبه شاهد دادوستد ۱. ۵ میلیارد اوراق بهادار به ارزش ۴۳۴ میلیارد تومان در بورس تهران بودیم که این ارقام نسبت به روز گذشته حکایت از کاهش ارزش و افزایش حجم معاملات داشت.

فرابورس ایران نیز معاملات امروز را با افت ۸. ۹ واحدی شاخص و توقف آیفکس در رقم ۸۳۱ واحد به پایان رساند. کمااینکه با معامله ۷۷۹ میلیون اوراق بهادار، ارزش دادوستدهای فرابورس ایران امروز به رقم ۳ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان رسید که در نوع خود کم‌سابقه بود.