کدخبر: ۱۴۱۶۳۹ لینک کوتاه

رشد بازارهای سهام موجب افت طلا شد/هر اونس ۱۲۳۳ دلار

در معاملات امروز طلا با افتی یک درصدی مواجه شد تا سومین جلسه کاهش قیمت خود را تجربه کند. این در حالی است که تقویت دلار و رشد بازارهای سهام آسیا، بانک‌های مرکزی را امیدوار کرد تا سیاست‌های تسهیلی را برای حمایت از اقتصاد به کار بگیرند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، پس از اینکه بانک مرکزی سنگاپور با تنظیم نرخ افزایش ارزش دلار سنگاپور در صفر درصد بازارها را متعجب کرد، سهام آسیا به بالاترین سطح چهار ماه اخیر خود رسید و ارزهای منطقه‌ای در برابر دلار تضعیف شدند.

هر اونس طلا در معاملات امروز با افتی 0.8 درصدی هزار و 233 دلار و 30 سنت معامله شد. معاملات آتی نقره پس از پنج جلسه رشد با کاهش دو درصدی به کار خود خاتمه داد و پلاتین و پالادیوم نیز با کاهش قیمت مواجه شدند.

جیمز استیل، تحلیلگر  HSBC اعلام کرد: « طلا در بهبود ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران تضعیف شده است. رشد سریع سهام و کاهش موجودی صندوق‌های حمایتی طلا از دلایل دیگر افت قیمت طلا بوده است. این امکان وجود دارد که تثیبت تبدیل به نقدینگی شود ولی ما فکر می‌کنیم که افت قیمت کم عمق باقی بماند.»

صندوق‌های حمایتی طلا در روزهای اخیر با خروج دارایی مواجه بودند. دارایی‌ها در صندوق SPDR ، بزرگترین صندوق معاملاتی طلا با افتی 5.05 تنی به 810.09 تن در روز چهارشنبه رسید که پایین‌ترین مقدار در ماه گذشته بوده است. 

عدم اطمینان در خصوص سیاست‌های پولی بانک مرکزی نیز روی قیمت طلا فشار آورده است. طلا در سال جاری رشدی 16 درصدی را تجربه کرده که ناشی از کمرنگ‌شدن انتظارات برای افزایش چندباره نرخ بهره بوده است.با وجود این، روسای فدرال‌رزرو سن‌فرانسیکیو، ریچموند و فیلادلفیا بر این باورند که افزایش چندباره نرخ بهره در سال جاری هنوز ممکن است.

در مصاحبه منتشرشده در روز چهارشنبه از جانت یلن، وی اعلام کرد که رویکرد بانک‌مرکزی در خصوص سیاست‌های پولی همچنان محتاطانه باقی خواهد ماند، چرا که این بانک می‌خواهد از هرگونه اشتباه بزرگی اجتناب کند.

آمار روز گذشته نشان داد که میزان خرده‌فروشی در ماه مارس سقوط کرده و خانواده‌های آمریکایی خرید خودرو و دیگر کالاها را کاهش داده‌اند.  گواهی دیگر بر این که رشد اقتصادی در سه‌ماهه نخست سال 2016 با افت مواجه بوده است.