کدخبر: ۱۴۳۰۲۹ لینک کوتاه

آتش‌سوزی روز گذشته کانادا قیمت نفت را بالا برد/نفت برنت؛ بشکه‌ای ۴۵ دلار

آتش‌سوزی وسیع روز گذشته در کانادا (تولیدکننده عمده نفت در جهان) باعث شد ۸۸ هزار نفر شهر را ترک کنند و همین مساله باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از پایدار بودن افزایش قیمت در آینده است.

به گزارش اقتصادنیوز،  عامل نوسان این بار قیمت نفت در بازارهای جهانی آتش‌سوزی در کانادا به نظر می‌رسد.

بر این اساس، امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با افزایش 62 سنتی بشکه‌ای 45 دلار و 24 سنت معامله شد،‌نفت خام آمریکا هم رشد 80 سنتی را تجربه کرد و بشکه‌ای 44 دلار و 58 سنت به فروش رفت.

آن طور که فارس به نقل از رویترز گزارش داده، امروز قیمت نفت متأثر از آتش‌سوزی روز گذشته در شهر آلبرتای کانادا بود که 88 هزار شهروند این منطقه را مجبور به ترک خانه و کاشانه‌شان کرد. آتش‌سوزی به قدری وسیع بود که مردم این شهر مجبور شدند منازل خود را ترک کنند. همچنین روزنامه گاردین نوشت مقامات شهر فورت مک‌موری هم به شهروندان دستور تخلیه منازل دادند.

به هر حال از خسارت به تاسیسات نفتی و یا کاهش میزان تولید این کشور اخباری منتشر نشده اما در قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیرگذار بوده است. کانادا از تولیدکنندگان عمده نفت جهان است.

از سوی دیگر دامنه‌درگیری‌ها در لیبی گسترش یافته است. این کشور که چند سالی است تولید نفت آن بعد از سقوط قذافی فلج شده روز گذشته نیز با ادامه درگیری‌ها بین شورشیها و حزب مخالف باعث شد میزان صادرات نفت این کشور کاهش یابد و بازارهای جهانی نیز متاثر شود.

نیتش‌شا مدیر استراتژی کالا در ETF گفت: «معتقدم افزایش قیمت نفت پایدار خواهد بود و در 3 ماهه سوم امسال شاهد افت عرضه جهانی نفت خواهیم بود و همین مسئله قیمت نفت را بالا می‌برد.»