کدخبر: ۱۴۳۰۳۸ لینک کوتاه

آمارهای جدید از قاچاق سوخت در مرزها/۴استراتژی مقابله با قاچاق مرزی سوخت

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق سوخت کشور عنوان کرد: اکنون می‌توانیم مدعی شویم که قاچاق سوخت از نظر حجمی ٦٠ درصد در کشور طی سال ٩٤ در مقایسه با سال ٩٢ کاهش یافته و از نظر ارزشی نیز با کاهش ٨٥ درصدی مواجه بودیم.

به گزارش اقتصادنیوز، آن طور که تاکنون توسط مقامات مسوول اعلام شده انواع سوخت حجم قابل توجهی در میان اقلام قاچاق در اقتصاد ایران دارد. از نگاه برخی علت این موضوع ارزان بودن سوخت‌هایی چون بنزین در ایران نسبت به کشورهای همسایه است. با این حال مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق سوخت کشور امروز درباره آخرین وضعیت قاچاق سوخت در مرزهای کشور آمارهای قابل توجهی را بیان کرد.

قاسم خورشیدی گفته است: اکنون می‌توانیم مدعی شویم که قاچاق سوخت از نظر حجمی ٦٠ درصد در کشور طی سال ٩٤ در مقایسه با سال ٩٢ کاهش یافته و از نظر ارزشی نیز با کاهش ٨٥ درصدی مواجه بودیم.

وی در بخشی از گفت‌وگوی تفصیلی خود با شانا بیان کرده است: آمارها نشان می‌دهد در استانهای مرزی موضوع قاچاق سوخت جدی است، اما در کل، مصرف بنزین در سیستان و بلوچستان و کردستان طی سال ٩٤ به نسبت سال ٩٣ منفی شده است، مصرف بنزین در سیستان به منفی 1.6 و در کردستان به منفی 1.3 رسیده است، در دیگر استان‌ها نیز کم و بیش همین گونه است، این نشان می‌دهد که صرفه قاچاق بنزین به شدت پایین آمده و امروز ما چندان با قاچاق بنزین در مرزها مواجه نیستیم.

خورشیدی اضافه کرد: در مورد قاچاق گازوییل، مجموعه شرکت پخش فرآورده های نفتی اقدامهای ایجابی را انجام داده است، وقتی تقاضایی در بازارهای هدف وجود دارد، این تقاضا اگر به شکل قانونی و رسمی تامین نشود زمینه برای دریافت کالای قاچاق آماده خواهد شد، اما طی یک سال و نیم گذشته با دستور وزیر نفت و اجرای مصوباتی که دولت و کارگروه مبارزه با پیشگیری قاچاق سوخت داشته است، ٤ روش عرضه توسط بخش خصوصی ترغیب شد که شامل فروش در باک خودرو و جایگاههای مرزی با کمک بخش خصوصی توسعه یافته و فروش سوخت در مناطق مرزی با قیمتهای تعادلی است.

وی ادامه داد: در اولین روش هر کامیون و خودرویی بدون مشکل و محدودیت هر اندازه سوخت بخواهد با قیمتهای تعادلی مرزی که بین ١٠ تا ٢٠ درصد پایینتر از نخستین جایگاه مرزی کشور مقابل خواهد بود دریافت می‎کند که مورد استقبال نیز قرار گرفت. دومین روش عرضه سوخت به شکل خرده فروشی در بازارچه های مرزی است که هر شخصی که قانون مجاز دانسته می‌تواند در بازارچه های مرزی فعالیت اقتصادی داشته باشد و یکی از آن فعالیتها خرید سوخت به قیمتهای تعادلی در این بازارچه هاست.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق سوخت کشور در ادامه بیان کرد: سومین روش که مصوبه هیئت دولت را نیز به همراه دارد فروش سوخت به مرزنشینان و صادرات آن از طریق تعاونی مرزنشینان است، برای روستاهای شعاع ٢٠ کیلومتر در مرز سهمیه قائل شده‎اند تا با قیمتهای صادراتی، سوخت در اختیار آنها قرار گیرد و تعاونی مرزنشینان به شکل عمده آنرا صادر کند، در سال گذشته مجموعا بیش از ٢٣٠ میلیون لیتر با این روش صادرات نفت اتفاق افتاده است.

وی سپس تصریح کرد: مجموعه این اقدام‌های ایجابی و تلاش‌های مثبتی که توسط وزارت نفت انجام شده منجر به این شد که زنجیره قاچاق در مرزهای کشور شکسته شود و منافع قاچاقچی کاملا مورد هدف قرار گیرد. امروز می‌توان گفت که قاچاق گازوییل در مرزهای کشور حداقلی است، اگر وزارت نفت و بخ‌ویژه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به تعهدات خود در مورد عرضه سوخت به روش‌های ذکر شده در مرزها عمل کند ما می‌توانیم به سمتی برویم که قاچاق حتی گازوییل در کشور مقرون به صرفه نباشد و قاچاق این فرآورده نفتی نیز به صفر برسد.

خورشیدی در پایان بیان کرد: اکنون ما با افتخار می‌توانیم ادعا کنیم که قاچاق سوخت از نظر حجمی ٦٠ درصد در کشور طی سال ٩٤ در مقایسه با سال ٩٢ کاهش یافته و از نظر ارزشی نیز با کاهش ٨٥ درصدی مواجه بودیم که این مهم دستاورد بزرگی است و دولت یازدهم می‌تواند این دستاورد را به مردم نشان دهد و عنوان کند که تلاشها نتیجه بخش بوده است.