کدخبر: ۱۴۳۱۲۸ لینک کوتاه

لاریجانی، جهانگیری و ظریف به مجلس دهمی‌ها چه گفتند؟/ از نیاز به فهم مشترک تا مساله نرخ سود

منتخبان مجلس دهم که در همایشی به میزبانی علی لاریجانی حاضر شده‌اند، صبح امروز شنونده سخنرانی رئیس مجلس، معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه بودند که تلاش‌می‌کردند دریافت مشترکی از اولویت‌های کشور میان مجلس‌دهمی‌ها ایجاد کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، در همایش «قانون گذاری-الزامات و راهکارها» علی لاریجانی از چشم‌انداز مثبت مجلس دهم سخن گفت، اسحاق جهانگیری اولویت داشتن اقتصاد را یادآوری کرد و محمدجواد ظریف خواستار اتخاذ رویکردی فراجناحی در حوزه سیاست‌خارجی شد.

محورهای مهم سخنرانی رئیس مجلس، معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه به نقل از خبرگزاری‌های خانه ملت و فارس در جدول زیر آمده است:

سخنران

موضوع

اظهارات

علی لاریجانی

هدف از نشست منتخبان مجلس دهم

- اینکه دریافت یکسانی از اولویت های کشور داشته باشیم در انتخاب استراتژی برای آینده مجلس موثر است.

- نمایندگان منتخب از تخصص های خوبی برخوردار هستند.

- آینده خوبی را برای مجلس در دوره دهم پیش بینی می کنم.

ناکامی‌های دوره قبلی و اهم برنامه‌های مجلس دهم

- رهبری اولویت کشور را اقتصاد و رونق تولید می‌دانند. قدم‌های خوب و راهکارهای مناسبی در رابطه با تولید باید برداشته شود.

- در برنامه پنجم 30 درصد رشد اقتصادی از طریق افزایش بهره وری داشتیم و از سال 82 تا 89 رشد اقتصادی 5 درصد داشتیم و در حالی که قرار بود از 75 درصد خروجی نهادهای تولیدی سود بالایی نصیب ما شود، تنها 25 درصد آن حاصل شد؛ لذا در زمینه رقابتی کردن اقتصاد و اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی توفیق حاصل نشد.

- باید اصل 44 قانون اساسی بار دیگر اجرا شود.

اسحاق جهانگیری

رابطه دولت و مجلس

- مجلس و دولت به‌عنوان دو قوه مستقل و دو بازوی مهم و توانای نظام از رأی برآمده از ملت وظیفه سنگینی در پاسخگویی به مطالبات ملت دارند.

- پیام این انتخابات، عقلانیت، پیشرفت، بازگشت به قانون و بهره‌برداری از حداکثر فرصت‌ها، ارتقای سطح زندگی و معیشت مردم است.

اولویت‌های مشترک دو قوه

- دولت تلاش کرده مسائل اقتصادی را در اولویت اول کار خود قرار دهد. بازگرداندن ثبات و آرامش به اقتصاد از مهم‌ترین دستاوردهای اقتصادی دولت بوده است.

- اینكه دولت در آمدهای خود را وصول می كند تا بتواند خود را اداره كند، حقیقتی تلخ است به دلیل اینكه حجم دولت بزرگ شده و هر روز بر دامنه مخارج دولت افزوده می شود. باید دولت و مجلس درباره بزرگ شدن و حجیم شدن دولت تصمیمی بگیرند تا بتوانیم این مشكل را حل كنیم.

- مهمترین محدودیت دولت منابع مالی است. برای برطرف كردن آن باید بخش خصوصی را باور كنیم و متاسفانه به دلایل اقدامات قبلی، امروز اعتماد بخش خصوصی كم شده است.

سود بانکی

- رقابت ناسالمی در سود بانكی رخ داده و جنگ زرگری در افزایش سود بین بانك‌ها وجود دارد... تورم به زیر 11 درصد رسیده اما بانك ها سود خود را كاهش نمی دهند.

- اگر بخواهیم اقتصاد كشور به حركت درآید باید مشكلات بانك ها حل شود و سود بانك ها را كاهش دهیم.

محمد جواد ظریف

چشم‌انداز وزارت خارجه

-دید ما نسبت به الزامات سیاست خارجی و ضرورت تعامل سازنده، عزتمند و مقتدرانه براساس این اصل است که تنها باید در خدمت منافع ملی و برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان باشد.

ضرورت هماهنگی قوا در سیاست‌خارجی

- سکان‌دار سیاست خارجی شخص مقام معظم رهبری هستند و نقش برجسته ایشان در جای جای سیاست خارجی ضرورت داشتن یک سیاست فراجناحی و ملی است.

-برای پیشبرد سیاست خارجی نیاز به همدلی، هم‌فکری و همکاری بین تمام قوا داریم... از شما خواهران و برادران تقاضا می‌کنیم یار و یاور دولت باشید.