کدخبر: ۱۴۳۱۵۳ لینک کوتاه

در گفت‌وگویی بررسی شد

چرا ریزش شاخص بورس ادامه‌دار شده است؟

یک کارشناس بازار سهام معتقد است: روند نزولی که اخیرا در بازار سرمایه اتفاق افتاده، به معنی قرار گرفتن شاخص در فاز اصلاحی نیست، چراکه اصلاح شاخص در مدت‌زمان کوتاه‌تری رخ می‌دهد در حالیکه بازار از نیمه دوم فرودین‌ماه سال جاری تا به حال، اوضاع مساعدی نداشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سرمایه کشور که در اواخر سال گذشته با رشد پرشتابی همراه شد اما این روند پایدار نبود و در حال حاضر میزان زیان سرمایه گذران در این بازار به بیش از 2 درصد رسیده است. بسیاری از کارشناسان در این زمینه معتقدند که بعد از رشد پرشتاب بازار در فاز اصلاح قرار گرفته و باید اخبار و اتفاق جدیدی صورت بگیرد تا بازار از این فاز خارج شود. اما نظر برخی کارشناسان در این زمینه متفاوت است.

حسین ایزدی در این راستا معتقد است: روند نزولی که اخیرا در بازار سرمایه اتفاق افتاده، به معنی قرار گرفتن شاخص در فاز اصلاحی نیست، چراکه اصلاح شاخص در مدت‌زمان کوتاه‌تری رخ می‌دهد در حالیکه بازار از نیمه دوم فرودین‌ماه سال جاری تا به حال، اوضاع مساعدی نداشته است.

مدیرعامل کارگزاری اطمینان سهم گفت: همچنین در این مدت شاهد کاهش حجم معاملات که تقریبا به یک‌سوم میزان معاملات انجام شده، در اواخر سال قبل، شده‌ایم . که به نظر می‌رسد این اتفاق‌ها علت‌های بسیاری دارند.

او افزود: عواملی همچون اجرای برجام، گزارش‌های خوب شرکت‌ها و... در دوماه آخر سال،‌ باعث رشد چشم‌گیر در این ایام شد، در حالیکه اکنون، گزارش‌های 12‌ماهه آنطور که سهام‌داران فکر می‌کنند نیست.

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: ضمن اینکه وزارت اقتصاد باید تاملی در خصوص قانون معافیت از مالیات برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ودارایی‌ها  انجام می‌داد و حداقل بودجه‌ای برای شرکت‌های بورسی در نظر می‌گرفت تا بدین‌وسیله این شرکت‌ها ساختار مالی خود را تغییر دهند.

او گفت: از این رو به نظر می‌رسد بازار خیلی تحت اصلاح قیمت نیست و عوامل مختلفی در عملکرد آن دخالت دارند.درست است قیمت نفت رشد کرده است و این مساله در بلندمدت در بازاراثر دارد اما در حال حاضر اثر عوامل سیاسی در این بازار پررنگ شده است. 

این فعال بازار سهام خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد تا زمانی‌که سمت‌و سوی مجلس آینده مشخص نشود، این بازار با افت معاملات همراه شود چرا که در رابطه با مجلس جدید و سیاست‌های آنها، بحث‌های زیادی وجود دارد و اقتصاد کشور هنوز نمی‌داند که سمت‌و سوی آینده مجلس به چه صورت خواهد بود.