کدخبر: ۱۴۳۱۷۳ لینک کوتاه

جزئیات بدهی ۱۹ میلیاردی وزارت صنعت/چرا شهرداری ساختمان وزارت صنعت را پلمب کرد؟

صبح امروز در حالی شهرداری ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در خیابان کلانتری را پلمب کرد که به رغم اینکه عنوان می‌شود این پلمب به دلیل بدهی است، مدیر اجرای احکام شهرداری منطقه شش گفته مسوولان وزرات صنعت اقدام به جابه‌جایی نیوجرسی‌های بتنی این ساختمان کرده‌اند که این امر خلاف قانون است.

به گزارش اقتصادنیوز، امروز صبح اخباری مبنی بر پلمب یکی از ساختمان‌های وزارت صنعت منتشر شد که متعاقبا دو مسوول در باب جزئیات بدهی این وزارتخانه و دلایل پلمب توضیحاتی مطرح کردند. در اولین انعکاس خبری از این ماجرا عنوان شد که شهرداری ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت واقع در خیابان شهید نجات اللهی را به دلیل بدهی با قرار دادن بتن‌های سیمانی مقابل ورودی این ساختمان پلمب کرده است.

مدیر اجرای احکام شهرداری منطقه شش در تشریح اقدام صبح امروز شهرداری منطقه 6 به ایسنا گفته است: در منطقه 6 قلب اداری و تجاری تهران است که دفاتر و اماکن مختلف دولتی و خصوصی در آن قرار دارند اما متاسفانه بسیاری از این مجموعه‌ها توسعه تجاری و یا اداری غیر مجاز داده‌اند.

او درباره گذاشتن نیوجرسی بتنی مقابل ساختمان وزارت صنعت نیز توضیح داده است: برخی از این توسعه‌ها و تغییر کاربری‌ها علاوه بر اینکه خلاف ضوابط شهری و معماری محسوب می‌شود، برای شهروندان و سازه آن اماکن هم خطرساز است. از سویی مدیریت شهری به طور روزمره با این مجموعه‌ها رو‌به‌رو است، این در حالی است که عموم شهروندان و مجموعه‌های خصوصی که تخلفاتی را در زمینه توسعه غیرمجاز و تغییر کاربری انجام می‌دهند به طور معمول در چارچوب‌های قانونی پس از صدور احکام ماده 100 نسبت به رفع خلاف و یا پرداخت جرایم مربوطه اقدام می‌کنند و حق و حقوق شهر را می‌پردازند؛ اما مجموعه‌های دولتی با مدیریت شهری همکاری نکرده و از رأی صادر شده نیز تمکین نمی‌کنند.

عطری همچنین گفته است: در مذاکراتی که از چند مدت قبل مجددا با این وزارتخانه انجام شد، قرار شد مبلغ بدهی به دلیل تغییر کاربری به 13 میلیارد تومان نیز کاهش پیدا کند اما در این رابطه جلساتی نیز امور نهادهای شهرداری منطقه با مسوولان وزارتخانه داشتند و حتی وعده‌هایی نیز مبنی بر پرداخت این بدهی داشتند که متاسفانه هیچ کدام طی این مدت عملی نشده است.

او افزود: به رغم تذکر و اخطارهایی که چندین بار از سوی شهرداری منطقه به این وزارتخانه شده بود مسوولان این سازمان دولتی اقدام به انجام مذاکره با شهرداری منطقه نکردند. تا اینکه با توجه به رای کمیسیون ماده 100 نیوجرسی‌ها در مقابل این سازمان قرار داده شد که البته امروز توسط عوامل مجموعه مذکور برداشته شده است. حتی شنیده شده است مسوولان وزرات صنعت اقدام به جابجایی نیوجرسی‌ها کرده‌اند که این امر نیز خلاف قانون است.

این در صورتی است که رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز درباره اقدام صبح امروز شهرداری منطقه 6 مبنی بر گذاشتن نیوجرسی مقابل ساختمان وزارت صنعت توضیحاتی را ارائه کرده است. اقبال شاکری در گفت‌وگو با همین خبرگزاری گفته است بنابر اظهارات شهردار منطقه 6 وزارت صنعت و معدن به شهرداری بابت جرایم ماده 100 بدهکار بوده است.

او با بیان اینکه رقم بدهی وزارت صنعت به شهرداری زیاد بوده ، بیان کرده است: شهردار منطقه 6 اعلام کرده می‌دانسته که مقابل وزارت صنعت نیوجرسی می‌گذارند ولی از آنجایی که چندین بار به وزارتخانه مربوطه اخطار داده شده بود تا نسبت به تنظیم حساب‌ها برای بدهی خود اقدام کند اما این مهم صورت نگرفته بود، بنابراین نسبت به ارجاع حکم به دایره اجرای احکام و گذاشتن نیوجرسی مقابل ساختمان این وزارتخانه اقدام کرده است.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز افزوده است: پیشنهاد ما به شهرداران مناطق این است که برای وصول بدهی‌های خود حداکثر تعامل را با ادارات دولتی داشته باشند، با این حال عمده دستگاه‌های اجرایی در پرداخت بدهی خود به شهرداری کوتاهی و بعضا بدهی خود را نادیده می‌گیرند.

در حالی شهرداری با گذاشتن نیوجرسی ساختمان وزارت صنعت را پلمب کرده که خبرها حاکی از این است که مقابل درب سازمان میراث فرهنگی شهر تهران هم نیوجرسی بتنی قرار داده شده است. این سازمان 852متر مسکونی را به تجاری و اداری بدل کرده و براساس رأی کمیسیون ماده 100، شش میلیارد تومان جریمه باید بپردازد. بنا بر گفته مدیر اجرای احکام شهرداری منطقه شش، بارها با مسوولان سازمان میراث فرهنگی جلسه گذاشته شده و حتی از آنها خواسته شده تا با خوش حسابی از تخفیف‌هایی نیز در پرداخت برخوردار شوند اما با اینکه مهلت گرفته می‌شود و مسوولان قول در پرداخت جریمه‌ها می‌دهند اما در عمل این اقدام فراموش می‌شود.