کدخبر: ۱۴۷۲۴۷ لینک کوتاه

یک کارشناس بازار سهام بررسی کرد:

سیگنال‌فروشی در فضای مجازی چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

یک کارشناس بازار سهام گفت:‌در حال حاضر شاهدیم که کارایی اطلاعاتی بازار تحت تاثیر قرار گرفته است. به این معنی که در بعضی موارد اطلاعات متقارن نیستند، که این مساله خود مشکلاتی ایجاد کرده است.

ایمان مقدسیان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: بازار با سه نوع کارایی اطلاعاتی، تخصیصی و عملیاتی مواجه است. کارایی اطلاعاتی بازار به این معنی است که اطلاعات در یک زمان مشخص و به هنگام در اختیار سرمایه‌گذاران قرار بگیرد . همچنین باید تقارن اطلاعاتی وجود داشته باشد یعنی اطلاعات به صورت برابر میان ناشران و سرمایه‌گذاران باشد.

این تحلیلگر کارگزاری بانک کشاورزی گفت: از سوی دیگر این جریان اطلاعاتی باید توسط یک گروه مشاور با مدارک و مجوزهای رسمی نهادهای ناظر صورت بگیرد. افرادی که از این مدارک برخوردارند می‌توانند به سرمایه‌گذاران درباره خرید و فروش سهام اعلام نظر کنند و مشورت بدهند.

او ادامه داد: اما در حال حاضر شاهدیم که کارایی اطلاعاتی بازار تحت تاثیر قرار گرفته است. به این معنی که در بعضی موارد اطلاعات متقارن نیستند، گاهی اوقات اطلاعات از طریق ناشران و بعضی از گروه‌ها پخش می‌شود که به صورت یکسان در دسترس همگان قرار نمی‌گیرد، که این مساله خود مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

مقدسیان افزود: همچنین دومین مشکلی که به این مساله وارد است، تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است که از طریق یکسری افراد که مجوزهای مشاوره‌ای و سواد مالی کافی برای تجزیه تحلیل اطلاعات را ندارند، صورت می‌گیرد، این مساله باعث می‌شود که سوگیری‌های بازار در بعضی موارد اشتباه باشد و گاها سرمایه‌گذار‌هایی که در مبنای این سیگنال‌‌ها، خرید و فروش می‌کنند ضرر کنند. البته تنها بحث ضرر کردن مطرح نیست، بلکه گاهی اوقات ممکن است یکسری از افراد سود کنند. اما این سودها همراه با بازارسازی اتفاق افتاده است.

این کارشناس بازار سهام گفت: شاید در شرایطی بازار مثبت شده و افرادی تصمیم به ورود نقدینگی به یک سهم، بدون اینکه اطلاعات خاصی داشته باشد، بگیرند که در این صورت با این سیگنال‌ها قدرت آن حجم پول را چند برابر می‌‌کنند. در حال حاضر این مساله وجود دارد و ممکن است بعضی از افراد از این سیگنال‌ها استفاده کنند. این افراد شاید در کوتا‌ه‌مدت سود داشته باشند اما در بلندمدت قطعا این اتفاق نخواهد افتاد. البته در اینجا بحث غیرقانونی بودن آن مطرح است، چرا که در قانون به صراحت ذکر شده، کسانی می‌توانند در مورد خرید، فروش و نگه‌داری یک سهم اظهار نظر کنند که صلاحیت و مجوزهای کافی را از سازمان بورس دریافت کرده باشند. شرکت‌های حقوقی باید این اجازه را از سازمان کسب کرده باشند که مجوز آنها کاملا مشخص است.

او معتقد است: نهاد ناظر باید به صورت جدی مساله تقارن اطلاعاتی را بررسی کند. یعنی بر ناشران سختگیری اعلام شود که بدانند سامانه کدال باید اولین مکانی باشد که اطلاعات در آن منتشر می‌شوند نه اینکه در بعضی موارد آخرین بخش باشد.