کدخبر: ۱۴۷۵۴۰ لینک کوتاه

سقوط غیرمنتظره صادرات آلمان در ماه می ۲۰۱۶/ زنگ خطر به صدا در آمد؟

صادرات آلمان در ماه می ۲۰۱۶ به طرز غیرمنتظره‌ای سقوط کرده تا بیشترین افت ماهانه خود را در ۹ ماه اخیر به ثبت برساند. واردات این کشور نیز کمتر از حد انتظار افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، پس از اینکه آمار تولید صنعتی در اوایل هفته گذشته خبر از بیشترین افت ماهانه در دو سال اخیر داده و سفارشات نیز ضعیف‌تر از حد انتظار بود، آمار تجاری ناامیدکننده در ماه می 2016 تصویری از ضعف اقتصادی در آلمان را به نمایش گذاشت
کارستن برزسکی، اقتصاددان بانک ING اعلام کرد: «شاخص‌های مختلف نشان می‌دهد که عملکرد کنونی آلمان شباهتی به قهرمانان ندارد.» 

وی با اشاره به اینکه مازاد مبادلات تجاری آلمان با بلوک ارزی یورو مجددا افزایش یافته است اعلام کرد که تقویت تقاضای داخلی در آلمان به اندازه کافی از بقیه منطقه یورو سود نبرده است.

به طور کلی، صادرات تنظیم‌شده فصلی در ماه می با افتی 1.8 درصدی نسبت به ماه گذشته مواجه شده که این میزان بیشترین افت ماهانه از آگوست 2015 بوده است. نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بود که میزان صادرات آلمان در ماه می 0.25 درصد افزایش پیدا کند.

واردات تنظیم شده فصلی نیز نسبت به ماه گذشته 0.1 درصد افزایش داشته در حالی که انتظارات بازار رشد 0.4 درصدی بوده است. سقوط در صادرات باعث کاهش مازاد تجاری از 24.1 میلیارد یورو در ماه آوریل به 22.2 میلیارد یورو در ماه می شده که بیشترین میزان ماهیانه بوده است.
ولکر ترایر، رئیس مرکز تجارت خارجی DIHK اعلام کرد: «توسعه صادرات آلمان در سال جاری آهسته بوده است. مبادلات تجاری آلمان با کشورهای اتحادیه اروپا تنها دلیل افزایش 1.6 درصدی صادرات نسبت به سال گذشته بوده است.خارج از اتحادیه اروپا، به دلیل بحران‌های جهانی و قیمت پایین‌ نفت هرگونه رشدی محدود شده است.»

برزسکی اعلام کرد: آمارها خبر از رکود شدید صنعت آلمان می‌دهد و کاهش شتاب اقتصادی تقریبا تمامی اقتصادهای منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

در سه‌ماهه نخست 2016، اقتصاد آلمان رشدی 0.7 درصدی داشته که بیشترین نرخ رشد فصلی در دو سال اخیر بوده است. مصرف خصوصی بالا، سرمایه‌گذاری بیشتر در ساخت‌و ساز و هزینه‌های بیشتر دولت روی پناهندگان باعث ایجاد کاهش مبادلات تجاری شده است.

تحلیل‌گران معتقدند در سه‌ماه دوم سال جاری، رشد اقتصادی به طرز قابل توجهی کند می‌شود. به طوری که برخی از اقتصاددانان اعلام کردند نرخ رشد در این سه ماهه تنها 0.1 درصد خواهد بود.