کدخبر: ۱۴۸۶۲۱ لینک کوتاه

در معاملات امروز بازار سهام رقم خورد

ورود به کانال ۷۵ هزار واحدی/ رشد شاخص با لیدری خودرویی‌ها

در بازار امروز یکشنبه، شاخص کل بورس به روند صعودی خود در روزهای پیش، ادامه داد، به طوریکه در انتهای معاملات ۲۴۹ واحد افزایش پیدا کرد و با ورود به کانال ۷۵ هزار واحدی، در ارتفاع ۷۵ هزار و ۱۸۳‌واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس که چندین روز است در مسیر صعودی قرار گرفته در بازار امروز یکشنبه نیز، به این مسیر خود ادامه داد به طوریکه با رشد 249‌ واحدی و ورود به کانال 75 هزار واحدی، ثبت ارتفاع 75 هزار و 163 واحد را برای خود رقم زد. طی معاملات امروز نمادهای «فولاد»، «فملی»، «شبندر»، «کگل» و «همراه» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «فارس» و «وغدیر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.

در این راستا مازیار فتحی به اقتصادنیوز گفت: بازار بعد از شکست محدوده مقاومت 74 هزار و 200 واحد، وارد مدار صعودی شده است. اگرچه قبل از برگزاری مجامع هم این انتظار وجود داشت که بازار به خصوص صنعت خودرو با رشد همراه شود اما به این دلیل که بازار سه ماه در مسیر ریزشی و اصلاح بود و تا حدی اعتماد به بازار از بین رفته بود، قبل از مجامع به این صورت پیش نرفت.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: هم‌اکنون بعد از اینکه بازار یک اصلاح مناسبی را داشته و یکسری اخبار هم از مجامع به گوش رسیده است، دوباره انتظار می‌رود بازار رشد کند. در حال حاضر بازار با لیدری خودرویی‌ها وارد یک مسیر صعودی شده است. البته حجم معاملات بسیار خوب گروه فلزات در این روزها نشان می‌دهد که این صنعت از پتانسیل لازم برای اینکه لیدر بعدی بازار باشد برخوردار است. گزارش‌های سه‌ماهه شرکت‌های این گروه نیز، مناسب و به نسبت خوب بودند.

او گفت: حتی به شرطی که قیمت‌ فلزات در بازارهای جهانی با ریزش مواجه نشوند، صنعت وابسته و قبل از این گروه در زنجیره تامین که سنگ‌آهنی‌‌ها هستند، می‌توانند به همراه این گروه از رشد قابل توجهی برخوردار شوند. از این رو به نظر می‌رسد در بازار گروه خودرو به عنوان لیدر اول، گروه فلزی، لیدر دوم و سنگ‌آهنی‌ها به عنوان لیدر سوم باشند.

فتحی معتقد است: با توجه به اطلاعات و شرایط فعلی در بازار، به نظر می‌رسد بازار با یک موج صعودی مقطعی همراه شده که این موج بنا به شرایط حاضر می‌تواند تا آخر تابستان ادامه پیدا کند. اما بعد از آن به علت ریسک سیستماتیک انتخابات امریکا بازار در مسیر استراحت و برگشت قرار می‌گیرد تا تب و تاب انتخابات امریکا به اتمام برسد و بازار مجددا بتواند به مسیر قبلی خود بازگردد اگرچه در آن موقع قطعا صنعت لیدر بازار تغییر کرده و صنعت خودرو نخواهد بود.