کدخبر: ۱۴۹۶۴۵ لینک کوتاه

بازار نفت تحت‌الشعاع گمانه‌زنی‌ها درباره نشست تولیدکنندگان/ نفت آمریکا ۴۲ دلار

با توجه به اینکه عرضه مازاد جهانی بر بازارها فشار وارد می‌کند و در حالی که مذاکرات در خصوص برگزاری نشست تولیدکنندگان برای بحث درباره بالا بردن قیمت با حمایت کمی مواجه شد، قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه کاهش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت با افتی 4 سنتی نسبت به آخرین جایگاه خود 42 دلار و71 سنت معامله شد. این در حالی است که قیمت هر بشکه نفت برنت با 3 سنت افزایش به 45دلار و 1 سنت رسید.

معامله‌گران اعلام کردند که بازارها به دلیل عرضه مازاد نفت خام و فراورده‌های نفتی تحت فشار قرار گرفته‌اند؛ در حالی که بعید به نظر می‌رسد نشست پیشنهادی تولیدکنندگان نفت به نتیجه خاصی برسد.

بانک ANZ اعلام کرد: «در حالی که پیشنهاد دور جدید مذاکرات فریز نفتی از سوی برخی اعضای اوپک در جلب توجه سرمایه‌گذاران ناکام عمل کرده، قیمت نفت کاهش یافته است. ارتقای پیش‌بینی تولید نفت آمریکا توسط آژانس بین‌المللی انرژی نیز بر این فشار نزولی افزوده است. EIA پیش‌بینی کرده که تولید روزانه نفت آمریکا در سال 2017 به 8.31 میلیون بشکه برسد. در ماه جولای آمریکا روزانه 8.2 میلیون بشکه نفت تولید کرده بود.»

ونزوئلا در تلاش برای راضی‌کردن تولیدکنندگان دیگر به منظور برگزاری نشستی برای حمایت از قیمت نفت است. آخرین باری که تولیدکنندگان در خصوص تقویت قیمت‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند، ماه آوریل بود که اعضای اوپک در حصول توافق برای هر گونه اقدامی ناکام ماند.
 
تحلیلگران اعلام کردند هرگونه موفقیت در نشست احتمالی آینده بعید به نظر می‌رسد.

تحلیلگران BMI در یادداشتی به مشتریان خود نوشتند: «تلاش مجدد برای مداخله کلامی از طریق اوپک به تقویت جو حاکم بر بازار نفت کمک خواهد کرد؛ هر چند این گروه برای تثبیت جایگاه خود به عنوان حامی نفت برنت با مشکل روبرو خواهد بود.»