کدخبر: ۱۴۹۸۵۰ لینک کوتاه

بازگشت خوش‌بینی‌ اقتصادی به کشور میزبان المپیک

اقتصاد برزیل در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۶ احیا می‌شود

با وجود برخی سیگنال‌ها که نشان از پایان رکود می‌دهد، دولت برزیل انتظار ندارد اقتصاد این کشور تا سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ کاملا بهبود یابد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، یک مقام دولتی که خواست نامش فاش نشود، گفت: اقتصاد برای پاسخ به روند رو به رشد خوش‌بینی‌ها به زمان نیاز خواهد داشت. وی افزود: اقدامات سیاسی مختلف هنوز باید به تصویب مجلس برسد.

این اظهارات در حالی منتشر شده که سرمایه‌گذاران به دلیل شاخص فعالیت اقتصادی بانک مرکزی که در ماه ژوئن 0.23 درصد نسبت به ماه قبلی افزایش داشته، این بانک را مورد تحسین قرار دادند. این بهترین عملکرد بانک مرکزی از دسامبر 2014 و دومین ماه رشد در سال جاری بوده است. این نتایج همراستا با برآورد متوسط اقتصاددانان مورد بررسی بلومبرگ بوده که رشد 0.2 درصدی را پیش‌بینی کرده بودند.

بازارها در ماه‌های اخیر صعود داشته‌اند و رئیس‌جمهور موقت، میشل تمر بر خلاف دیلما روسف در احیای رشد اقتصادی موفق عمل کرده است. تحلیلگران مورد بررسی بانک مرکزی برآوردهای GDP خود را افزایش داده و پیش‌بینی کردند رکود در سال 2016 کمتر شده و اقتصاد در سال آینده مجددا رشد کند. اعتماد مصرف‌کننده و کسب‌وکار نیز هر دو با رشد مواجه شدند که منجر به رشد در خرده‌فروشی و تولید صنعتی شد.
اما بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین هنوز با چالش‌های متعددی روبروست. بالاترین نرخ بهره در میان کشورهای گروه 20 هنوز نتوانسته تورم را کاهش دهد در حالی که تلاش دولت برای محدودکردن هزینه‌ها نیز در کاهش چشمگیر کسری بودجه ناکام مانده است.

ایلان گلدفان، مقام ارشد بانک مرکزی روز جمعه هشدار داد که سیاست‌گذاران باید اصلاحاتی را برای ایجاد اعتماد بیشتر در بازار و کاهش تورم اعمال کنند.

پس از اینکه روزنامه والور اکونومیکو به نقل از تمر اعلام کرد که او در خصوص تقویت ارزش رئال در سال جاری نگران است، واحد پول برزیل در روز جمعه برای دومین روز متوالی تضعیف شد.