کدخبر: ۱۵۰۰۳۳ لینک کوتاه

در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۶ به ثبت رسید

دومین فصل پیاپی رشد اقتصادی برای اوکراین

اگرچه اقتصاد اوکراین در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۶ بیشترین رشد خود از سال ۲۰۱۳ را تجربه کرده، بر خلاف پیش‌بینی اقتصاددانان که رشد بیشتری را انتظار داشتند، بهبود کم عمق این کشور از رکود همچنان ادامه دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ،‌ بر اساس آمار اولیه دفتر ملی آمار در روز دوشنبه، تولید ناخالص داخلی اوکراین نسبت به سال گذشته در سه‌ماهه دوم سال 1.3 درصد افزایش یافت. این در حالی است که در سه‌ماهه نخست سال اقتصاد اوکراین رشدی 0.1 درصدی را به ثبت رسانده بود.

اقتصاددانان مورد بررسی بلومبرگ پیش‌بینی کرده بودند که اقتصاد اوکراین 1.7 درصد رشد خواهد داشت. کنستانتین فاستووتس، اقتصاددان شرکت سرمایه‌گذاری آدامانت در کیف اعلام کرد: «مبادلات تجاری و ساخت‌وساز رشد کرده است. افزایش وام‌های بانکی نیز موجب تقویت بیشتر GDP‌در ادامه سال جاری می‌شود.»
 
اقتصاد اوکراین در حال بازسازی خود پس از دومین انقلاب یک دهه اخیر و شورش طرفداران روسیه است؛ به طوری که اولین رشد سالانه از سال 2014 در سه ماهه گذشته به ثبت رسید. با توجه به افزایش کمک‌های مالی بین‌المللی به 17.5 میلیارد دلار، کمبود فوریت در مقابله با فساد و نرخ بهره 15.5 درصدی بهبود کامل اقتصاد اوکراین با مشکل مواجه شده است.