کدخبر: ۱۵۰۰۵۹ لینک کوتاه

با وجود تصویب کلیات لایحه در کمیسیون برنامه رخ داد

فاز جدید اختلاف‌نظر مجلس و دولت بر سر لایحه برنامه ششم

اختلاف دولت و مجلس بر سر برنامه ششم توسعه ظاهرا پایان ندارد. در حالی که دولت می‌گوید لایحه برنامه ششم را برای تصویب به مجلس فرستاده و امروز تصویبش را هم گرفته، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید این کمیسیون «احکام مورد نیاز برای اجرای برنامه» را تصویب کرده‌اند و نه خود لایحه را.

به گزارش اقتصادنیوز، ماجرای برنامه ششم توسعه و اختلاف میان مجلس و دولت بر سر این برنامه 11 ماهه شده است. مجلس در حالی کار بررسی این لایحه را امروز در کمیسیون برنامه و بودجه شروع کرده که سخنگوی این کمیسیون گفته کلیات «احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم» تصویب شده تا پس از آن وارد بررسی جزئیات شویم. اما رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید آنچه در این کمیسیون تصویب شده لایحه برنامه ششم توسعه بوده که برای جلوگیری از تکرار مکررات برخی از بخش‌ها و احکام اضافه آن حذف شده است.

نکته دیگری هم در این میان وجود دارد. این لایحه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بررسی شده است و همین نشان‌دهنده این است که مجلس آن را -دست‌کم هنوز- لایحه برنامه ششم توسعه نمی‌داند چون لایحه برنامه ششم باید در کمیسیون تلفیق بررسی شود و نه کمیسیون برنامه و بودجه.

محمدمهدی مفتح در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفته «آنچه در جلسه امروز تصویب شد نه کلیات لایحه برنامه ششم بلکه کلیات احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم توسعه بود. البته ممکن است کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در بررسی جزئیات این لایحه آن را به لایحه برنامه ششم تبدیل کند.»

به عبارتی گویا قرار است این لایحه بعد از کمیسیون برنامه و بودجه به کمیسیون تلفیق برود. چون مفتح گفته در فرایند رسیدگی به این لایحه در مجلس و در کمیسیون تلفیق برنامه ششم بندها و احکامی به آن اضافه خواهد شد تا در قالب برنامه ششم توسعه به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

به گزارش اقتصادنیوز در مقابل موضع مجلس که محمد مهدی مفتح در مصاحبه خود مدام بر لفظ «لایحه احکام مورد نیاز برنامه ششم» تاکید کرده، رئیس سازمان برنامه و بودجه بخش اعظم سخنان امروز خود در جمع خبرنگاران را به برنامه ششم توسعه اختصاص داده و بر لایحه برنامه ششم توسعه تاکید کرده و آن را حاصل خرد جمعی دانسته است و گفته: «این لایحه در جلسه امروز این کمیسیون با بحث و بررسی‌های بسیار با اکثریت قریب به اتفاق موافقت نمایندگان به تصویب رسید.»

نوبخت وجود احکام متعدد در برنامه ششم را نشان از ضعف آن دانسته و گفته: ما در تدوین برنامه ششم سعی کردیم احکام تکراری را دوباره لحاظ نکنیم. چون در برنامه پنجم که مبنای عمل قرار گرفته هزار و 114حکم وجود دارد از این رو نوآوری‌های برنامه فعلی در این بود که به جای اینکه بخواهیم در همه مسائل ورود کنیم و مشکلات عالم بشریت را در سال‌ها 95 تا 99 حل کنیم در 4 یا 5 موضوع اساسی مورد بررسی قرار دهیم.

وی افزود: این برنامه ضمن اینکه جامع‌نگر و مسئله‌نگر است موضوعات مهم و حیاتی همچون آب و اشتغال مورد توجه واقع شده و مسائل فرابخشی آن با ذکر جزئیات تعیین شده است.

نوبخت ابراز امیدواری کرده مجلس حالا که کلیات این لایحه را تصویب کرده جزئیات را هم سریع‌تر تصویب کند و به نتیجه برسند.

بر این اساس مشخص نیست ماجرای اختلاف دولت و مجلس بر سر برنامه ششم به کجا خواهد انجامید. اختلافی که از ابتدای تقدیم این برنامه به مجلس نهم آغاز شد و اولین اختلاف بر سر عنوان و شکل محتوایی برنامه بود. چون مجلسی‌ها معتقد بودند مجلس احکامی کلی صادر کرده و خواسته جزئیات را خود و بدون جلب موافقت مجلس اجرا کند.

این شکل برنامه هم در مجلس نهم دردسر ساز شد و هم سبب شد مجلس دهم این لایحه را به دولت برگرداند. اما حتی اصلاحیه دولت بر این لایحه هم کارگر نیفتاد. البته دو روز پیش رئیس مجلس علی‌رغم گزارش مفصل مرکز پژوهش‌ها که از نمایندگان خواسته بود این لایحه را تصویب نکنند از نمایندگان خواست کار بررسی را ادامه دهند تا اشکالات صوری برطرف شود.