کدخبر: ۱۵۰۶۶۷ لینک کوتاه

وزیر اقتصاد با اشاره به تورم ۳.۵ درصدی بخش تولید

روند نزولی تورم ادامه می‌یابد

وزیر اقتصاد با بیان اینکه نرخ تورم مصرف‌کننده در مردادماه ۸.۹ درصد بوده است، گفت: نرخ تورم تولید‌کننده به عدد ۳.۵ درصد رسیده است که نشان می‌دهد روند نزولی تورم در ماه‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز کاهش تورم، کاهش مطالبات معوق و انجماد دارایی بانک‌ها از دیگر محورهای سخنان علی طیب‌نیا در تبریز بود. وزیر اقتصاد برای افتتاح طرح‌های عمرانی و خدمات‌رسانی و شرکت در نشست‌های اقتصادی به آذربایجان شرقی سفر کرده است.

گزیده سخنان وزیر اقتصاد را در جدول زیر می‌بینید.

گزیده سخنان وزیر اقتصاد در آذربایجان شرقی

تک نرخی شدن ارز

ساختار دوگانه نرخ ارز منشا بروز فساد است و امروز فاصله بین نرخ آزاد و مبادله ای به حداقل ممکن رسیده است. برنامه‌ریزی های لازم انجام شده و تا پایان امسال ارز تک‌نرخی می شود.

تورم

هدف ما رساندن نرخ تورم به زیر 10 درصد بود که آن نیز محقق شده و بیش از دو ماه است که به نرخ تک‌رقمی رسیده‌ایم.

بر اساس آمار بانک مرکزی تا آخر مرداد امسال نرخ تورم متوسط 12 ماهه در حدود 8.9 درصد شده است.

تورم تولیدکننده

نرخ تورم تولید‌کننده نیز به عدد 3.5 درصد رسیده است که نشان می‌دهد روند نزولی تورم در ماه‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

نقدینگی

هم‌اکنون حجم نقدینگی در حدود 1000 هزار میلیارد تومان است که مجموعه اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و انواع سپرده‌هایی که نزد بانک‌های کشور است را شامل می‌شود.

برنامه دولت برای امسال به خدمت گرفتن نقدینگی برای افزایش تولید است. بخش عمده‌ای از نقدینگی کشور در سیستم بانکی به عللی قفل و منجمد شده و مانع از این است که بانک ها بتوانند نیازهای بنگاه‌های اقتصادی کشور راتامین کنند.

بدهی دولت به بانک‌ها

مطالبات بانک‌ها از دولت در حدود 100 هزار میلیارد تومان و مطالبات معوق آنها کمتر از 100 هزار میلیارد تومان است.

ذخایر اجباری و قانونی که بانک‌ها نزد بانک مرکزی دارند باعث شده 50 تا 60 درصد منابع بانک‌ها منجمد شود و نتوانیم صرف اعطای تسهیلات به مردم و فعالان اقتصادی کنیم.

مطالبات معوق

مطالبات معوق به مجموعه تسهیلاتی که سیستم بانکی پرداخت کرده کاهش پیدا کرده در برخی از بانک‌های کشور برای مثال در بانک ملی به هفت درصد رسیده و این موفقیت چشم‌گیری است.

فروش اموال مازاد بانک‌ها

این اموال و دارایی‌ها در گذشته به صورت ناخواسته به بانک‌ها تحمیل شده‌اند و یا افرادی که از بانک تسهیلات گرفته و نتوانسته‌اند پرداخت کنند و بانک‌ها اموال آنها را تملک کرده و یا اموال و دارایی‌هایی دولت در عوض بدهی‌های خود به سیستم بانکی تحمیل کرده است.

سرمایه‌گذاری خارجی

امسال تاکنون حدود چهار میلیارد دلار سرمایه‌های خارجی به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم داخلی جذب شده است.

فاینانس

در خصوص فاینانس (تامین منابع مالی از اعتبارات خارجی) برای اجرای طرح‌ها در حدود 70 میلیارد دلار با کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا و آلمان قراردادهایی صورت گرفته و در حال حاضر در خصوص شرایط این وام‌ها بحث می‌کنیم که در تاریخ ایران بی‌سابقه بوده است.