کدخبر: ۱۵۰۶۹۰ لینک کوتاه

در اولین روز هفته بر بازارسهام چه گذشت؟

بورس بر مدار نزولی/تشدید روند فرسایشی بازار+نمودار

امروز شنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل ۳۲۴ واحد افزایش پیدا کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۷ هزار و ۷۵۷ واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، امروز شنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل 324 واحد افزایش پیدا کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع 77 هزار و 757 واحدی قرار گرفت. در جریان معاملات امروز نمادهای «وغدیر»، «فولاد»، «فارس»، «وخاور»، «کچاد»، «شپنا» و «شبندر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشته‌اند.

در این راستا سیدسلمان نصیرزاده به اقتصادنیوز گفت: با آغاز شهریورماه بازار روند اصلاحی را در پیش گرفته است، که این مساله به چند نکته مهم مرتبط بوده است. 

این تحلیلگر بازار سهام در رابطه با اینکه چرا روند بازار فرسایشی شده عنوان کرد: اولین دلیل این است که در دوماه اخیر بازار از بازدهی مثبتی برخوردار بوده، بنابراین اصلاح بازار امری منطقی است. اما دلیل دوم، سنتی بودن ماه شهریور برای بازار است. در این ماه سال مالی عمده کارگزاری‌ها، به اتمام می‌رسد پس باید بخش قابل توجهی از اعتبارها در این ماه تسویه شوند. از این رو از دادن اعتبار خودداری می‌شود تا دوباره سال مالی جدید بازگشایی شود و بتوانند اعتبارهای جدید را ارائه دهند. در نتیجه نقدینگی اعتباری و وجه نقد در بازار کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط بالانس از تقاضا به سمت عرضه سوق پیدا می‌کند و عرضه‌ها افزایش پیدا می‌‌کنند.

او گفت: شرایط امروز بازار هم در ادامه دو هفته اخیر که بازار روند متعادل و متمایل به منفی بود، پیش رفته است.

نصیرزاده افزود: در گروه‌های مختلف نیز، حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته‌های گذشته کاهش پیدا کرده است. در گروه‌هایی که وابسته به قیمت‌های جهانی هستند مانند فلزی و معدنی‌ها، روند متعادل‌تری به چشم می‌خورد. در حال حاضر تنها محصولی که در بازارهای جهانی، با رشد قیمت مواجه بوده، فلز روی است، که همچنان به دلیل کاهش موجودی انبار بورس لندن قیمت آن تثبیت شده و از آنجا که نمادهای این گروه رشد قیمت‌های جهانی را در گذشته، پیشخور کردند، انتظار می‌رود در شهریورماه روند باثباتی را داشته باشند مگر اینکه با گزارش‌های شش‌ماهه بازار، تغییراتی در این گروه ایجاد شود و موج صعودی جدیدی را در این گروه شاهد باشیم.

این تحلیلگر بازار سهام معتقد است: گروه پالایشی نیز با وجودیکه قیمت نفت در حدود 50 دلار تثبیت شده، در دو هفته اخیر روند اصلاحی را در پیش داشته است که این امر بیشتر به دلیل عدم شفافیت نرخ خوراک و محصولات این گروه است. شرکت پالایش نفت و فرآورده‌های نفتی همچنان از اعلام نرخ خوراک و محصولات این گروه خودداری کرده و این نرخ‌ها همچنان برای بازار شفاف نشده‌اند.

او گفت: نکته دیگر، عدم ارائه گزارش‌های سه‌ماهه در گروه پالایشی است. بنابراین این طولانی شدن شفاف‌سازی و ارائه اطلاعات خود عاملی بوده که سرمایه‌گذاران با شک و تردید نسبت به این گروه نگاه کنند و این گروه هم برخلاف روند مثبت قیمت نفت در حال حاضر روند اصلاحی داشته باشد. البته به نظر می‌رسد این روند یک روند اصلاحی در کوتاه‌مدت بوده و از هفته‌ آینده با شفاف شدن نرخ محصولات این گروه، پالایشگاهی‌ها با روند مثبتی همراه ‌شوند.

او گفت: گروه خودرو نیز که از گروه‌های موثر و جذب‌کننده نقدینگی در بازار بوده، ماه اخیر روند متعادلی داشته است. به نظر می‌رسد این گروه در اواخر شهریورماه با شفاف شدن قراردادهای این صنعت، حرکت مثبتی در پیش داشته باشد.

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: در حال حاضر افت جریان نقدینگی مهم‌ترین عاملی است که بازار را با روند فرسایشی مواجه کرده است. معاملات بازار امروز نیز، در امتداد روزهای گذشته اتفاق افتاده و مساله چشم‌گیر و خاصی در بازار امروز رخ نداده بجز وجود جریانات خبری یا گزارش‌هایی که در بازار برای بعضی تک‌نمادها وجود داشته است. حرکت خاصی نیز برای کلیت بازار انتظار نمی‌رود. این روزها بازار با روند فرسایشی و حتی با کاهش حجم معاملات همراه می‌شود.