کدخبر: ۱۰۳۰۷۰ لینک کوتاه

رویترز گزارش داد

نیاز کشورهای عضو اوپک به نفت گران تر

تحقیقات خبرگزاری رویترز نشان داد: قیمت جهانی نفت اکنون به کمتر از سطحی رسیده که برای پوشش هزینه های اکثر کشورهای اوپک لازم است.

به گزارش «اقتصادنیوز» رویترز نوشت: قیمت نفت اکنون کمتر از سطحی است که برای سر به سر شدن بودجه کشورهای اوپک لازم است، اگرچه هزینه استخراج نفت در کشورهای اوپک کم است، لیکن افزایش هزینههای اجتماعی و برنامههای زیرساختی به معنی این است که بیشتر کشورهای تولیدکننده نفت اکنون از فروش نفت خود، درآمد کمتری نسبت به آنچه برای تعادل بودجه این کشورها لازم است، به دست می آورند.

براساس آمار جمع آوری شده توسط تیمی از تحلیلگرانی که خواستند نامشان فاش نشود، متوسط وزنی قیمت سبد نفت اوپک سال گذشته 106 دلار در هر بشکه و دقیقاً معادل قیمتی بود که برای پوشش بودجه متوسط مورد نیاز کشورهای عضو این سازمان لازم بود. لیکن قیمت نفت در حال کاهش است، به طوری که قیمت سبد نفت اوپک چهارشنبه گذشته فقط 100 دلار و 88 سنت در هر بشکه بود.

به گزارش ایرنا، براساس اطلاعات و آمار به دست آمده از اقتصاددانان و تحلیلگران صنعت نفت، هفت کشور عضو اوپک از جمله عراق، ایران و نیجریه، اکنون به قیمتی خیلی بیشتر از قیمت فعلی نفت نیاز دارند تا دچار کسری بودجه نشوند.

به دلیل تحریمهای آمریکا و غرب، سال گذشته قیمتی که ایران برای مواجه نشدن با کسری بودجه نیاز داشت، 11 درصد افزایش پیدا کرد، در حالی که میانگین قیمت سر به سر کننده بودجه برای عراق 16 درصد بالا رفت.

در مقابل، برای پنج عضو کلیدی اوپک که بیشتر آنها در خلیج فارس واقع هستند، شامل عربستان سعودی، امارات، قطر، کویت و آنگولا، متوسط قیمت فروش نفت در سال میلادی گذشته، هزینههای آنها را پوشش میداد.

تحلیلگران بانک ناتیکیس فرانسه پیشبینی میکنند کویت و امارات به دلیل تولید و صادرات بالای نفت به نسبت جمعیت این کشورها، در قیمتهای جاری نیز با کسری بودجه مواجه نشوند.

بودجه مورد نیاز کشورهای تولیدکننده نفت اوپک عموماً خیلی بیشتر از حاشیه هزینه عملیاتی آنهاست.

حاشیه هزینه عملیاتی یا هزینه نهایی عملیاتی به این صورت محاسبه میشود که اگر در یک میدان نفتی مشخص، یک بشکه بیشتر نفت تولید شود، هزینه چقدر افزایش مییابد؟

اطلاعات به دست آمده از صنعت نفت انگلستان نشان میدهد، در میدانهای نفتی این کشور واقع در دریای شمال که به دلیل پیر شدن میدانها، دستیابی به نفت باقیمانده بسیار مشکل است، هزینه نهایی تولید سال گذشته معادل 46 تا 53 دلار در هر بشکه بود.

تحقیقات نشان می دهد، قیمت نفت مورد نیاز برای سر به سر شدن بودجه در سال 2013 برای الجزایر 119 دلار، آنگولا 94دلار، اکوادور 122 دلار، ایران 136 دلار، عراق 116 دلار، کویت 59، لیبی 111، نیجریه 124 دلار، قطر 58 دلار، عربستان سعودی 92 دلار، امارات 90 و ونزوئلا 117 دلار در هر بشکه بوده است.

هزینه نهایی تولید نفت در خاورمیانه 10 تا 17 دلار ، در دریای شمال 46 تا 53 دلار و نفت سنگین آمریکا 70 تا 77 دلار در هر بشکه است.