کدخبر: ۱۰۶۱۱۳ لینک کوتاه

بیشترین هزینه نظامی نسبت به GDP در کشورهای حوزه خلیج فارس

عمان، قطر و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۳ میلادی بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی خود را برای هزینه های نظامی صرف کردند و در مقابل تاجیکستان، آلبانی و بلاروس هر یک با صرف کمتر از ۱.۵ درصد تولید ناخالص داخلی خود برای هزینه های نظامی در انتهای این فهرست قرار داشتند.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، در سال 2013 عمان بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی خود را صرف هزینه های نظامی کرد و قطر و عربستان سعودی از این نظر در جایگاه دوم و سوم دنیا قرار داشتند. طبق گزارش‌های موجود در سال گذشته هزینه های نظامی در قطر برابر با 10 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بود و در عربستان سعودی نیز تقریبا 10 درصد تولید ناخالص داخلی صرف بودجه نظامی شد.

بر اساس این گزارش، هزینه های نظامی عراق معادل 8.6 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بود و اردن در این بازه زمانی 8.6 درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای هزینه های نظامی صرف کرد. سهم هزینه های نظامی به تولید ناخالص داخلی در کویت طی سال 2013 میلادی برابر با 5.3 درصد و در ترکیه برابر با 5.3 درصد بوده است؛ در حالی که آمریکا معادل 4 درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای هزینه های نظامی صرف کرد.

ایران در این رده بندی در جایگاه شصتم دنیا قرار گرفته است و تنها 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای هزینه های نظامی صرف کرد. کشورهای آذربایجان، سریلانکا، کنگو، هند و ویتنام نیز در این رده بندی وضعیتی مشابه ایران دارند و سهم هزینه های نظامی در این کشورها نسبت به تولید ناخالص داخلی شان تقریبا برابر با این سهم برای ایران بود.

بر اساس گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سهم مالزی در این عرصه برابر با 2.03 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بود و امارات متحده عربی نیز 3.1 درصد تولید ناخالص داخلی خود راصرف هزینه های نظامی کرده است.