کدخبر: ۱۲۰۵۰۵ لینک کوتاه

در سفر مقام عالی‌رتبه سعودی به روسیه صورت گرفت

تلاش عربستان برای جلب‌نظر سرمایه‌گذاران روسی

عبداللطیف العثمان رئیس سازمان عمومی سرمایه‌گذاری عربستان سعودی (SAGIA) در دیداری با تجار روسی در سن‌پترزبورگ اعلام کرد عربستان سعودی بیش از ۱۰۰ فرصت سرمایه‌گذاری به ارزش ۳۴۴ میلیارد دلار را برای عرضه به سرمایه‌گذاران خارجی در اختیار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بخش مالی یاهو، العثمان که در انجمن تجاری عربستان و روسیه سخنرانی ‌می‌کرد گفت: تقویت تجارت بین دو کشور رشد اقتصادی مشترک را به همراه خواهد داشت.

او ادامه داد: این دو کشور به عنوان اعضای گروه G20 برای افزودن به ارزش تجارت بین خود در موقعیت بسیار مطلوبی هستند. العثمان گفت: عربستان سعودی برنامه‌های بسیاری برای برداشتن گام‌های بزرگ و رو به جلوی اقتصادی دارد.

العثمان اعلام کرد: دولت پادشاهی عربستان برای تنوع بخشیدن به اقتصاد، افزایش درآمد و پس‌انداز، ایجاد اشتغال و ثبات اقتصادی به ایجاد محیط مساعد برای سرمایه‌گذاری متعهد است.

او گفت که عربستان بزرگترین اقتصاد منطقه و یکی از سه کشور پیش‌رو به لحاظ رشد اقتصادی در میان کشورهای گروه G20 است. عربستان دارای اقتصادی به ارزش 746 میلیارد دلار است که به طور متوسط طی 10 سال گذشته رشدی 6 درصدی داشته است.

العثمان اظهار کرد: عربستان سعودی، کشوری دارای سیستم مالی پیشرفته‌ و زیرساخت‌های توسعه یافته است که به طور پیوسته در حال به‌روز رسانی است. او همچنین به موقعیت ایده‌آل جغرافیایی عربستان، ثبات سیاسی و تعریف سیاست‌هایی مبنی بر حمایت از بخش خصوصی اشاره کرد. العثمان خطاب به انجمن سرمایه‌گذاران گفت، سرمایه‌گذاران از انرژی و زمین با قیمت مناسب برخوردار خواهند شد ضمن آنکه دسترسی آسان آنها به منابع مالی ارزان دولتی تضمین می‌شود. همچنین حمایت از سرمایه‌گذاری ها شامل طرح‌های آموزشی برای شهروندان عربستان نیز می‌شود که در این گونه موارد اولویت با پروژهای دولتی است.

عربستان سعودی به تمام کمپانی‌های خارجی اجازه مالکیت 100 درصدی در اغلب بخش‌های سرمایه‌گذاری را می‌دهد فقط در برخی از بخش‌ها وجود شریک داخلی ضروری است. این موارد شامل بخش‌های خدمات مالی و تجارت خرده فروشی است. در همین حال سرمایه‌گذران از پرداخت مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات فروش و یا مالیات دارایی معاف هستند و تنها مالیاتی 20 درصدی برای شرکت‌ها را پرداخت می‌کنند.

العثمان ادامه داد: از دیگر مزایای که برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته شده است حق انتقال تمام سود و سهام‌ها به خارج از عربستان است. همچنین سرمایه‌گذاران از خدمات کامل SAGIA بهره‌مند خواهند بود.

عبداللطیف العثمان گفت: دولت پادشاهی پروژه‌های اقتصادی بسیاری را در حال انجام دارد پروژه‌هایی که به عنوان موتور توسعه، سراسر عربستان و نه تنها شهرهای بزرگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد. او ادامه داد: سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی در حال حاضر به 208 میلیارد دلار رسیده است که با رشد سالانه در حدود 10 تا 15 میلیارد دلار بر آن افزوده می‌شود.

او اعلام کرد: این سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر در بخش‌های انرژی، پتروشیمیایی و ساخت و ساز بوده است. در همین حال ما بسیار مشتاق هستیم از این سرمایه‌گذاری در بخش‌های جدیدی مانند سلامت، حمل‌ونقل، توریسم و فناوری اطلاعات بهره بگیریم.