کدخبر: ۱۲۹۸۴۰ لینک کوتاه

بیزینس اینسایدر معرفی می‌کند

یک ایرانی-انگلیسی که کانال جذب سرمایه‌های خارجی به ایران است

سایت خبری-تحلیلی «بیزینس اینسایدر» در گزارشی نوشت: «زانیار کمانگر»، سرمایه‌دار ایرانی، شغل پردرآمد خود را در «دویچه‌بانک» رها کرده تا پس از لغو تحریم‌های غرب علیه ایران، فعالیت تجاری خود را با راه‌اندازی شرکت سرمایه‌گذاری «گریفون کپیتال» و جذب سرمایه‌ خارجی دنبال کند.

به گزارش اقتصادنیوز، با لغو قریب‌الوقوع تحریم‌های غرب علیه ایران، حالا به‌نظر می‌رسد که اقتصاد ایران دوباره شتاب خواهد گرفت و پای بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی را نیز به این کشور باز خواهد کرد. یکی از این افراد، «زانیار کمانگر»، است که برای راه‌اندازی نخستین شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی در ایران، شغل پردرآمد خود به عنوان کارشناس فنی در موسسه معتبر مالی-اعتباری «دویچه بانک» ترک گفته است. وی کاملا آماده است تا درصورت فراهم شدن همه ابزارها، شرکت سرمایه‌گذاری خود را با هدف جذب سرمایه‌های خارجی به ایران، بلافاصله راه‌اندازی کند.

به‌گزارش بیزنس اینسایدر، شاید شما با دیدن برنامه کاری گیج‌کننده و فشرده کمانگر تعجب کنید؛ به‌عنوان مثال او دوشنبه در تهران است، سه شنبه به دوبی می‌رود و چهارشنبه در دوحه حضور دارد. وی همچنین پنجشنبه مجددا به دوبی برگشته و جمعه به لندن می‌رود. خود کمانگر هم در مصاحبه‌ای که در لندن با او انجام شده می‌گوید: برنامه کاری من واقعا فشرده است.

زانیار کمانگر که سرمایه اولیه 10 میلیون دلاری را در اختیار دارد، سال گذشته از سمت خود در تیم فن‌آوری و ارتباطات دویچه‌بانک استعفا کرد. او هشت سال در این سمت مشغول به کار بوده ضمن اینکه در این مدت به مشتریانی نظیر «وودافون» نیز مشاوره مالی داده و شرکت سرمایه‌گذاری «گریفون کپیتال» را نیز تاسیس کرده است.

هدف از تاسیس این شرکت، مدیریت سرمایه‌هایی است که به‌عنوان کانال اصلی سرمایه‌های خارجی به ایران عمل می‌کنند؛ همچنین فعالیت‌های این شرکت روی رونق بخشیدن صنایع مصرفی و فن‌آوری ایران پساتحریم متمرکز شده است. پیش از این، سرمایه‌گذاران خارجی از سرمایه‌گذاری در ایران محروم شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز کمانگر می‌گوید: شرکت سرمایه‌گذاری گریفون کپیتال، که با همراهی چهار نفر دیگر تاسیس شده، در حال حاضر 20 کارمند دارد، با کمک حقوقدانان سرمایه‌گذاری وسیعی را انجام داده تا یک ساختار رفع موانع احتمالی تحریم ایجاد کند که درصورت رفع موانع بر سر معاملات مالی برون‌مرزی ایران، این ساختار پیاده خواهد شد.

با امضای تفاهم هسته‌ای میان ایران و غرب، هم‌اکنون کمانگر انتظار دارد که تحریم‌های مالی ایران حدفاصل ماه‌های دسامبر و مارس رفع شوند. وی در این باره می‌گوید: بیش از گشوده شدن درهای بازار به روی ایران، شما در معرض بازارها قرار گرفته‌اید و وقتی این موانع رفع می‌شود، بلافاصله به بازارهای جهان متصل می‌شوید و می‌توانید از مزایای افزایش ارزش پول ملی خود بازهم بهره‌مند شوید. این مساله می‌تواند یک رونق جدی به‌دنبال داشته باشد.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) نیز به تازگی اعلام کرده که اقتصاد ایران سال آینده 5.5 درصد رشد خواهد داشت. برآوردها از تاثیر رشد، مبتنی بر تحلیل‌های اقتصادی ایران نشان می‌دهد که فعالیت‌های داخلی اقتصاد ایران با لغو تحریم‌ها شتاب قابل توجهی خواهد گرفت. همچنین، تولید ناخالص داخلی ایران در سال‌های 2017-2016 و همینطور 2018-2017، حدود 5.5 درصد رشد خواهد کرد و پس از آن در نرخ 3.5 الی 4 درصدی تثبیت خواهد شد که این روند در نمودار ذیل قابل رؤیت است.

اما موضوع جذاب و مورد علاقه کمانگر افزایش صادرات نفت پس از لغو تحریم‌ها نیست بلکه به اعتقاد وی، چیزی که شتاب می‌گیرد، میزان هزینه مصرف‌کننده است. کمانگر که ملیت دوگانه ایرانی-انگلیسی دارد، می‌گوید: طبقه متوسط در ایران به شدت مصرف‌گرا هستند و با باز شدن درهای اقتصاد ایران به روی بازارهای جهانی، مصرف نیز به شدت اوج می‌گیرد و شرکت‌هایی که با بازار ایران ارتباط دارند، از افزایش فروش محصولات خود در ایران، سود بسیاری خواهند برد.

به گفته کمانگر، مصرف‌کننده ایرانی جوان و تحصیلکرده است و تقریبا همه کارت‌های اعتباری خرید دارند و می‌توانند از آن برای خرید آنلاین استفاده کنند. در حال حاضر در ایران، حدود 94 درصد مردم کارت اعتباری دارند درحالی‌که این رقم در مصر کمتر از 20 درصد است.

کمانگر همچنین به «دیجی‌کالا» اشاره کرده که یک شرکت فروش آنلاین مانند شرکت آمازون است. ارزش این شرکت هم‌اکنون حدود 150 میلیون دلار برآورد می‌شود اما کمانگر امیدوار است با آزادتر شدن بازارهای ایران و تغییر عادات خرید مردم که به‌منزله پایان عادت به حضور مستقیم در بازار و چانه‌زنی است، ارزش دیجی‌کالا به بیش از رقم فعلی برسد.

مثلا، وقتی به بازار می‌روید و می‌بینید یک گوشی موبایل 1000 دلار قیمت دارد، اما همین گوشی در دیجی‌کالا با قیمت 600 دلار به‌فروش می‌رسد و از فروشنده دلیل آن را می‌پرسید، در اینصورت فروشنده هم ناچار می‌شود خود را با قیمت‌های دیجی‌کالا تطبیق دهد چراکه اکنون همه چیز شفاف شده است. همچنین، خریداران از دیجی‌کالا، ایمیل‌هایی با مضمون تشکر از اعتماد و خرید از این فروشگاه دریافت می‌کنند که همین امر تاثیر مثبتی در ایجاد ارتباط و اعتماد مشتریان به این شیوه فروش دارد. شاید نتوان باور کرد که این کار تا چه اندازه توانسته الگوی خرید مردم را تغییر دهد.

هم‌اکنون، شرکت گریفون کپیتال منتظر است تا پول‌های مشتریان خود را در بازار 100 میلیارد دلاری بورس تهران، یا پس‌انداز در بانک‌هایی با سود 24 درصدی به جریان اندازد.

هم‌اکنون مشتریان اصلی این موسسه را اشخاص بسیار ثروتمند و دفاتر مدیریت ثروت خانواده‌های اروپایی تشکیل می‌دهند اما کمانگر امیدوار است بتواند پول‌های قابل توجهی را از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطرح جذب کند که این مستلزم از بین رفتن نگرانی‌های آنها نسبت به سرمایه‌گذاری در ایران است.