کدخبر: ۱۳۴۷۶۸ لینک کوتاه

نقد و بررسی بازارهای منطقه در سال ۲۰۱۵

پاکستان در تلاش برای کنار زدن رقبا

براساس مقاله تحلیلی دیلی تایمز، ، عملکرد بازار سهام پاکستان به علت کاهش میزان درآمد حاصل از بخش نفت و بانک ها و همچنین ثبت عرضه ها و مشکلات حقوقی که زمینه ساز افزایش عرضه سهام می شدند، برای افراد جویای فرصت های سرمایه گذاری های جدید،‌ چندان جذاب نبوده است.

بازار سهام پاکستان در سال 2015 میلادی، پس از 3 سال متوالی ثبت عملکرد استثنایی، در روندی نسبتا ثابت و کم نوسان باقی ماند،‌ اما همچنان با کمک اهرم تغییرات گسترده از طریق ادغام سه بازار سهام خود، در میان کشورهای منطقه، یکی از بهترین عملکردها را از خود نشان داده است.

براساس مقاله تحلیلی دیلی تایمز، ، عملکرد بازار سهام پاکستان به علت کاهش میزان درآمد حاصل از بخش نفت و بانک ها و همچنین ثبت عرضه ها و مشکلات حقوقی که زمینه ساز افزایش عرضه سهام می شدند، برای افراد جویای فرصت های سرمایه گذاری های جدید،‌ چندان جذاب نبوده است.

بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس کراچی بازدهی در حدود 49 درصد در سال 2012، 49 درصد در سال 2013 و همچنین 27 درصد در سال 2014 را به ثبت رسانده است.

فشار موجود بر بخش های سنگین وزن شاخص همچون بانکها، و نفت و گاز، که بالاترین سهم را در شاخص کل دارند، بازار سهام پاکستان را در طول سال 2015 میلادی در حالت سکون نسبی نگاه داشته است. شاخص بانکی بازار بورس کراچی به دلیل کاهش نرخ بهره و نیز اقدامات بانک دولتی پاکستان (SBP)، مبنی بر اعمال محدودیت در حاشیه سود بانکی ، موجب شد این متغیر افتی به بزرگی 16 درصد را در سال 2015 تجربه کند.

به طور مشابه، شاخص نفت و گاز بازار بورس کراچی، در سال گذشته میلادی ریزشی به اندازه 33 درصد را پشت سر گذاشته که این کاهش چشمگیر به دلیل افت بهای جهانی نفت خام صورت گرفته است.

پس از گذشت 3 سال پر رونق در بازار سرمایه پاکستان و عملکرد بسیار خوب فعالان بازار سرمایه این کشور، سرمایه گذاران موفق شدند تا در سا ل2015 میلادی به سختی به کسب سود از بازار سهام دست یابند، هر چند سودهای حاصل از معامله اوراق قرضه دولتی و نیز بخش املاک و مستغلات در سال 2015 به مراتب بالاتر از بازار سهام بوده است.

عملکرد بازار پاکستان در سال 2015 در مقایسه با بازارهای منطقه، مثبت و متعادل بوده است. چین همچنان با ثبت برترین عملکرد در بالاترین جایگاه در میان کشورهای آسیایی باقی مانده،‌ در حالی که پاکستان عملکرد بهتری نسبت به سریلانکا و بنگلادش در آسیای مرکزی از خود نشان داده است.

براساس آمارهای رسمی؛ میانگین حجم معاملات روزانه در بازار سهام پاکستان طی سال 2015 میلادی رشدی در حدود 18 درصد را از خود برجای گذاشته و تا سطح 247 میلیون سهم افزایش یافته است، در حالی که ارزش معاملات رشدی 21 درصدی داشته و به حدود 111 میلیون دلار رسیده است.

به عقیده تحلیلگران، انتظار می رود بازار سهام پاکستان در سال 2016 دوباره بجای اول خود بازگشته و مجددا در روند صعودی گام بردارد که به احتمال زیاد این رشد در پی ورود به بازارهای نوظهور (EM)، کاهش قیمت نفت و نیز جو سیاسی نسبتا پایدار در منطقه و سراسر جهان رخ خواهد داد.

منبع: سنا