کدخبر: ۱۲۱۹۰۹ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می دهد

تپش قلب بازار محصولات پتروشیمی در وین / کاهش پراکنده قیمت پلیمرها و انتظار توافق جامع

با افزایش احتمال دست یافتن به توافق جامع هسته ای ، بازار پلیمرها نیز با کاهش حجم فعالیت ها استراتژی صبر و انتظار را در پیش گرفته تا ببیند چه بر سر این بازار خواهد آمد.

به گزارش اقتصادنیوز، با افزایش احتمال دست یافتن به توافق جامع هسته ای ، بازار پلیمرها نیز با کاهش حجم فعالیت ها استراتژی صبر و انتظار را در پیش گرفته تا ببیند چه بر سر این بازار خواهد آمد. کاهش حجم معاملات ، موکول کردن خرید به روزهای آینده ، بیم و امید نسبت به آینده و البته عدم وجود تحلیل و رویکردی قدرتمند برای دوران پساتحریم مهمترین ویژگی های روزهای اخیر به شمار می رود.

در بازار محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه شاهد ثبات نسبی قیمت ها والبته جهت گیری افزایشی بسیاری از گریدها بودیم. ضعف شدید عرضه در بازار ، احتمال اعلام قیمت های پایه با جهت گیری افزایشی حداقل برای برخی گردهای خاص ، عقب نشینی خریداران ، دورنمای پیچیده بازار و تعقیب اخبار سیاسی از مذاکرات در کنار قوت گرفتن احتمال توافق جامع هسته ای هم اکنون گفتمان غالب بازار است که می تواند روزهای مبهمی را به همراه داشته باشد.

 این در حالی است که روز آینده یعنی 22 تیرماه زمان اعلام قیمت های پایه جدید است که می تواند جهت گیری کلی در بازار را تحت الشعاع قرار دهد. با توجه به کاهش قیمت دلار پس از رشد آن در هفته های قبل و البته نوسان قیمت های جهانی تا جایی که افت نرخ ها از گستردگی بیشتری برخوردار است به نظر می رسد باید نرخ های پایه جهت گیری کاهشی محدودی داشته باشد ولی رشد قیمت ها در روز یکشنبه می تواند پاشنه آشیل این ذهنیت باشد.

البته قیمت های روز جاری با تأخیر اعلام شد که نشان دهنده وجود تردید و چندگانگی در بازار است. به عنوان مثال X5 ، F7000 پتروشیمی مهر ، BL3 ، 2100 ، 0075 2102 ، ، 1540 ، ، ABS150 ، 821 و 3840 تبریز با کاهش قیمت ها و 0035 ، 2420h ، 020 ، 0209 خطی ، 0190 سبک فیلم 2420d ، X3 ، 52518 افزایش نرخ داشتند.

روز یکشنبه در بورس کالای ایران شاهد عرضه گسترده محصولات پتروشیمی بودیم ولی اغلب آن ها با استقابل خریداران رو به رو نشد تا جایی که به مچینگ وارد شدند. البته با توجه به ویژگی های فنی این قبیل عرضه ها شاید این بی توجهی خریداران چندان هم غیرمنطقی نباشد ولی در هر حال یک روز کم رونق را در بورس کالای ایران رقم زد که تنها عرضه های قیر را با جذابیت محدودی همراه ساخت.

 این وضعیت در حالی بود که تری اتانول آمین ، منو اتانول آمین ، گوگرد گرانوله ، پلی اتیلن ترفتالات آمورف - OFF درجه 1 پتروشیمی تندگویان ، پلی بوتادین رابر 1220 ، پلی بوتادین رابر OFF - 1220 درجه 1 و درجه 2 ، استایرن بوتادین رابر روشن OFF - 1502 درجه 1 ، درجه 2 و درجه 3 و همچنین استایرن بوتادین رابر روشن 1502 پتروشیمی تخت جمشید ، پلی اتیلن ترفتالات LUMP2 و پلی اتیلن ترفتالات نساجی OFF - TG645 درجه 1 پتروشیمی تندگویان ، پلی اتیلن سنگین OFF - PEWAX درجه 1 پتروشیمی جم و لوب کات سبک پالایش نفت تبریز در تالار با معامله همراه نشد و نهایتاً به مچینگ رفت.