کدخبر: ۱۲۳۶۱۲ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می دهد:

کاهش قیمت ها در بازار پلیمرها ادامه می یابد؟

در هفته ای که گذشته حجم معامله پلیمرها با ۷ هزار و ۳۳۰ تن کاهش به ۳۶ هزار و ۸۷۰ تن رسید که البته هنوز هم با هفته های پیش از آن فاصله مطلوبی دارد. این در حالی است که با توجه به افزایش شدید حجم معاملات در هفته گذشته، این عقب نشینی چندان هم غیرمنطقی به نظر نمی رسد.

به گزارش اقتصادنیوز، به تبعیت از کاهش قیمت های جهانی ، قیمت پلیمرها در بازار داخلی با جهت گیری کاهشی نوسان می کند که در کنار کاهش حجم معاملات در بورس کالا و عقب نشینی خریداران و همچنین انتظار اعلام کاهشی قیمت های پایه جدید ، روند کاهشی قیمت ها ممکن است باز هم ادامه یابد ولی برخی جرقه های افزایش قیمت همچون 0209 خطی و یا BL3 و یا EX3 می تواند باز هم خودنمایی کند.

در هفته ای که گذشته حجم معامله پلیمرها با 7 هزار و 330 تن کاهش به 36 هزار و 870 تن رسید که البته هنوز هم با هفته های پیش از آن فاصله مطلوبی دارد. این در حالی است که با توجه به افزایش شدید حجم معاملات در هفته گذشته، این عقب نشینی چندان هم غیرمنطقی به نظر نمی رسد.

البته در هفته ای که گذشت هم حجم عرضه ها و هم حجم تقاضا کاهش یافت که نشان دهنده عقب نشینی محدود خریداران و فروشندگان از این بازارست. به نظر می رسد روزهای پیش رو شرایط بهتری در بازار و بورس تجربه شود.

در هفته پیش رو قیمت های پایه جدید اعلام خواهد شد و با توجه به کاهش قیمت های جهانی ، احتمال کاهش نرخ های پایه نیز وجود دارد بنابراین عقب نشینی خریداران را می توان یک موضع گیری احتیاطی در نظر گرفت تا از کاهش قیمت های احتمالی منتفع شوند.

در بازار داخلی محصولات پتروشیمی قیمت ها به آرامی در مسیر کاهش قرار گرفته تا جایی که می توان برآیند قیمت ها در هفته گذشته را کاهشی ارزیابی کرد هر چند که برخی از کالاها و گریدها جهش قیمت شدیدی را همچون 0209 امیرکبیر تجربه کردند.

 به نظر می رسد هم اکنون هنوز ذهنیت کاهش قیمت ها در بازار وجود دارد که در کنار اعلام قیمت های پایه جدید در روز دوشنبه می توان گفت که از پتانسیل های فنی و بنیادین قدرتمندی هم برخوردار است.

در بازارهای جهانی محصولات پتروشیمی شاهد کاهش قیمت مواد اولیه و مخصوصاً نفت خام و فرآورده های پالایشگاهی هستیم که می تواند قیمت پلیمرها را نزولی کند.

از سوی دیگر خریداران جهانی هم به نسبت کاهش قیمت نفت خام انتظار کاهش بیشتر قیمت را داشته بنابراین از خرید امتناع می کنند. این موارد در کنار هم قیمت های جهانی را می تواند کاهشی کند.